3. EDYCJA KONKURSU LITERACKIEGO „LUDZIE, MIEJSCA, OPOWIEŚCI…”

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, Dyrektor Instytutu Humanistycznego i Kierownik Zakładu Filologii Polskiej zapraszają do wzięcia udziału w 3. edycji konkursu literackiego „Ludzie, miejsca, opowieści…” na krótki tekst tematycznie związany z Tarnowem i jego okolicami (regionem), inspirowany historią miejsc i współczesnym doświadczeniem ich mieszkańców.

W tegorocznej edycji konkursu odbywającej się pod hasłem „Ludzie, miejsca, opowieści – labirynty i ogrody” zadaniem uczestników jest napisanie niedługiej opowieści (opowiadania), której motywami przewodnimi byłyby labirynt lub/i ogród.

„Ogród” i „labirynt” to dwie metafory opisujące przestrzeń. Ogród pełen jest różnorodnych elementów zgromadzonych i ukształtowanych tak, by cieszyć i pobudzać zmysły. Panuje w nim porządek według planu ogrodnika, który nie tylko skomponował przestrzeń zgodnie ze swoim pomysłem, ale odcisnął na niej własny wyraźny ślad. Ogród wymaga pielęgnacji. Labirynt to inaczej błędnik, przestrzeń, w której nie można czuć się komfortowo, cechuje go wielość elementów, ale stłoczonych, osaczających, plątanina dróg, mnóstwo zakamarków, tajemniczych przejść. Labiryntem może stać się miasto lub budowla – z wieloma korytarzami, schodami, pomieszczeniami – ale także jakiś przedmiot, np. obraz lub książka, która wciąga w swój świat patrzącego albo czytelnika.

Organizatorzy proponują uczestnikom wędrówkę po znanych przestrzeniach: miast, wiosek, miejscowości i okolic, ale tak ujmowaną, jakby znaleźli się oni tu/tam pierwszy raz – jak turyści uważnie obserwujący miejsce, które odwiedzają, i prowadzący dziennik podróży bądź jak tubylcy opowiadający o znanej sobie przestrzeni komuś, kto pojawił się w tym miejscu po raz pierwszy w życiu.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Tarnowa i powiatu tarnowskiego. Reguły zgłaszania prac konkursowych znaleźć można w regulaminie.

Regulamin konkursu

Termin składania prac upływa 29 marca 2017 roku. Finał konkursu odbędzie się 27 kwietnia 2017 roku w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie (ul. Mickiewicza 8).

Dla finalistów przewidziano nagrody.