Jakość powietrza w Tarnowie to sprawa dyskusyjna, bo z danych WIOŚ wynika, że jest lepiej niż w Krakowie a jednocześnie są „czarne punkty” w których powietrze jest dosłownie wyraźnie gorsze niż w okolicach stacji monitoringu (ul. Ks. R. Sitki czy ul. Bitwy pod Studziankami).

Jakość powietrza w Tarnowie to problem dotyczący ponad 100 tysięcy jego mieszkańców a zatem istotna kwestia dla lokalnej społeczności. Wychodząc naprzeciw potrzebie kompleksowej oceny jakości powietrza w sezonie grzewczym, ale i poza nim dr Marek Chyc z Zakładu Ochrony Środowiska PWSZ będzie realizował badania czasoprzestrzennej oceny jakości powietrza w Tarnowie w ramach grantu wewnętrznego finansowanego ze środków własnych PWSZ. W efekcie tych badań dowiemy się gdzie powietrze w Tarnowie mamy najlepsze a gdzie najgorsze. Ocena powietrza będzie prowadzona pod kątem nie tylko pyłu PM10 i PM2,5 ale również pyłu całkowitego (TSP), frakcji PM4 i najbardziej szkodliwej frakcji pyłowej określanej mianem pyłu ultradrobnego czyli PM1.

W ramach grantu planowany jest zakup profesjonalnego pyłomierza AEROCET 831 na którym oprócz badań prowadzonych przez pracowników planowana jest realizacja prac dyplomowych.

W związku z powyższym poszukiwana jest osoba chętna do realizacji pracy dyplomowej z zakresu „Ochrony powietrza” i pomocy w badaniach w ramach grantu do czego zachęcamy szczególnie studentów II roku.

Wróć do góry