Galeria

Dni Frankofonii 2017

– po raz 15-ty w PWSZ!

Obchody Dni Frankofonii miały miejsce w murach naszej Uczelni w dniach 20, 22, 23 i 24 marca 2017 r. Była to już 15-ta w PWSZ, jubileuszowa edycja tego wydarzenia.

               Na te szczególne dni przygotowaliśmy bogaty program – prezentacje, referaty, warsztaty i konkurs, urozmaicone grami, zabawami i quizami, których zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody! Poniżej relacja z wydarzenia.

Poniedziałek, 20 marca

10.00 – otwarcie Dni Frankofonii

Co to jest Frankofonia?/ Qu’est-ce que la Francophonie? – prezentacja studentów II roku administracji międzynarodowej i unijnej z językiem francuskim

10.15 – konkurs dla młodzieży gimnazjalnej Odkrywamy francuskie Departamenty Zamorskie / A la découverte des Départements Français d’Outre–Mer, realizowany we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie

12.45-13.15 – Nowa Kaledonia i jej atrakcje turystyczne / La Nouvelle Calédonie et ses attractions touristiques – spotkanie z Feliksem Touati

13.15 – ogłoszenie wyników konkursu

 17.00-19.00 – wideokonferencja ze studentami z Uniwersytetu Nantes we Francji, w ramach projektu edukacyjnego Poznajmy się lepiej/ Faisons plus ample connaissance (budynek A, sala A203)

Środa, 22 marca

9.45-10.00 – Co to jest Frankofonia?/ Qu’est-ce que la Francophonie? – prezentacja studentów II roku administracji międzynarodowej i unijnej z językiem francuskim

10.00-10.15 – Nowa Kaledonia i jej atrakcje turystyczne / La Nouvelle Calédonie et ses attractions touristiques – spotkanie z Feliksem Touati

10.15-10.45 – Sesja popularnonaukowa Francja i Polska wczoraj i dziś / La France et la Pologne hier et aujourd’hui – referaty Ilony Motyki i Roberta Dziadury-Kotwicy, studentów III roku filologii romańskiej oraz Anny Gruszczyńskiej i Gabrieli Jabłońskiej, studentek II roku filologii romańskiej

10.45-11.00 – Francuskie piosenki w wykonaniu Kseni Śliwy, studentki III roku filologii romańskiej

11.00-11.15 – Pani Katarzyna Banaś – prezentacja agencji Campus France i studiów we Francji

11.15-11.30 – Doświadczenia zawodowe studentów filologii romańskiej

11.30-12.00 – Mini-konkursy – gry i zabawy promujące dziedzictwo kulturowe Francji, przygotowane przez studentów filologii romańskiej (budynek C, sala C06)

12.00-13.00 – Odkrywamy Prowansję / La Provence par tous les sens – warsztaty  prowadzone przez mgra Andrzeja Stańczyka

13.00-13.30 – Quiz tematyczny na temat Prowansji

Czwartek, 23 marca

10.00-11.00 – Sławni Polacy we Francji / Les Polonais célèbres en France – warsztaty prowadzone przez mgr Małgorzatę Pociechę i mgr Carine Debarges-Duszę

11.30-12.30 – Język francuski dla potrzeb zawodowych / Le français pour les besoins professionnels – warsztaty prowadzone przez dr Barbarę Cynarską-Chomicką

Piątek, 24 marca

 9.45-10.45 ­– Alpy Francuskie – widoki i wspomnienia z podróży / Les Alpes françaises – paysages et souvenirs du voyage – warsztaty prowadzone przez mgr Annę Grabowską

11.00-12.00 – Po Paryżu i nie tylko:  śladem francuskich impresjonistów / Dans Paris et plus encore: sur les traces des impressionnistes français – warsztaty prowadzone przez dr Agatę Kraszewską

12.15-13.00 – Paryż dla młodych / Paris pour les jeunes – spotkanie z Feliksem Touati

 

Filologia romańska

na Dniu Otwartym Uczelni

W piątek, 10 marca 2017 r. Pracownicy i Studenci specjalności filologia romańska oraz administracji międzynarodowej i unijnej z językiem francuskim dyżurujący w punkcie informacyjnym naszej filologii oblegani byli przez odwiedzających tarnowską Uczelnię.

W ramach Gry Terenowej uczniowie zmierzyli się z zadaniami do wykonania i wykazali się wiedzą na temat Francji, jej geografii i kultury. Gry i zabawy francuskie zaciekawiły młodych gości, a niesłabnącym zainteresowaniem cieszyła się popularna w krajach śródziemnomorskich gra w kule (jeu aux boules / à la pétanque).

 

 

Spotkanie Bożonarodzeniowe

Soirée Noël  na filologii romańskiej

Dnia 4 stycznia 2017 roku o godz. 13.30 w sali A104 miało miejsce Spotkanie Bożonarodzeniowe studentów i pracowników filologii romańskiej oraz osób zainteresowanych językiem francuskim.

Zgodnie z kilkunastoletnią już tradycją, miłośnicy języka francuskiego spotkali się, by wspólnie świętować przy dźwiękach kolęd francuskich, włoskich i polskich, aby życzyć sobie nawzajem Bonne Année, a w świąteczny nastrój wprowadziły nas niespodzianki przygotowane przez członków Studenckiego Koła Naukowego Romanistów, prezentacje w językach romańskich i filmy-relacje o spędzaniu Świąt we Francji i we Włoszech. Wybrano także „królowe de la galette” – ciasta przygotowywanego tradycyjnie we Francji na 6 stycznia. Wszystkich zaskoczyła wizyta osobliwie ubranej włoskiej wysłanniczki – Befany, która zjawiła się z łakociami dla zebranych.

Studenci filologii romańskiej oraz studenci administracji międzynarodowej i unijnej z językiem francuskim, goście oraz pracownicy FR dobrze się bawili podczas spotkania!

 

X Małopolska Noc Naukowców w PWSZ z… Francją i francuskim!

Jubileuszowa, dziesiąta już edycja Małopolskiej Nocy Naukowców odbyła się w naszej Uczelni się w pogodny, piątkowy wieczór, 30 września 2016 r. Przyciągnęła – jak co roku – rzesze małych i młodych odkrywców i miłośników nauki. Dla ukazania chętnym języka i kultury francuskiej pracownicy Zakładu Filologii Romańskiej i studenci romanistyki przygotowali (w budynku C, na pierwszym i trzecim piętrze) warsztaty, quizy i zabawy. Brali udział w nich ludzie młodzi, a zwłaszcza uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych wraz z rodzicami lub nawet całymi grupami, pod opieką nauczycieli. Najliczniejszą grupę uczestników naszych warsztatów  stanowiły gimnazjalistki z klasy I e i II e z Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Tarnowie. W przygotowanym przez pracowników romanistyki, bogatym programie znalazły się warsztaty językowe i kulturalne w trzech odsłonach: Język francuski na wesoło (2 edycje w laboratorium fonetycznym), które poprowadziła dr Agata Kraszewska, Język francuski dla potrzeb zawodowych (2 edycje) – dr Barbara Cynarska-Chomicka oraz Sławni Polacy we Francji, które przygotowały mgr Małgorzata Pociecha i mgr Carine Debarges-Dusza.

Nie zabrakło stanowiska prezentującego francuskie gry, zabawy i konkursy, nad którym opiekę sprawowały mgr Małgorzata Kuta, mgr Anna Grabowska i dr Magdalena Szczepanik-Ninin. W przeprowadzaniu gier i zabaw dla odwiedzających nieocenioną pomocą służyli studenci: Karolina Sołtys, studentka II roku filologii romańskiej, autorka wielu pomysłowych, wykonanych własnoręcznie gier, które cieszyły się ogromnym powodzeniem i Karol Milaszkiewicz, który świetnie wcielił się w rolę niezmordowanego instruktora gry we francuskie kule. Warsztaty i zabawy przyciągały wielu chętnych i wzbudzały żywe emocje przez cały czas trwania imprezy. Ich uczestnicy poznawali, w zabawowej często formie, język francuski i jego ojczyznę podczas warsztatów, a także: układali puzzle – mapę Francji, dopasowywali podpisy francuskie do przedmiotów, łączyli cytaty sławnych Francuzów z nazwiskami ich autorów, w grze o stereotypach poznawali cechy Francuzów, wykazywali się znajomością najbardziej znanych francuskich zapożyczeń w języku polskim, odgadywali sąsiadów Francji – państwa, z którymi graniczy, wynajdywali francuskie marki samochodów (w tej grze niezrównani byli tatusiowie, lepsi od swych synów!).

Ponadto grając we francuskie boules każdy usiłował rzucić kolorową kulą tak, żeby to ona znalazła się jak najbliżej niepozornego prosiaczka. Gry i zabawy trwały do ostatnich minut „Nocy”. Zwycięzcy z radością przyjmowali nagrody i dyplomy, opuszczali nasze sale w świetnych humorach, obiecując odwiedziny podczas takiej imprezy w roku przyszłym.

 

Porozumienie o współpracy naszej Uczelni

z Muzeum Okręgowym w Tarnowie

 

Nasza Uczelnia nadała charakter formalny istniejącej już współpracy z Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Stosowne porozumienie podpisano dnia 23 września, w PWSZ. Sygnatariusze zapewniają, że wypływające z niego korzyści będą obustronne – Muzeum stanie się dla studentów interesującym miejscem odbywania praktyk, a pracownicy Muzeum zyskają pomoc w pracy ze strony praktykantów.

Współpraca, i to bardzo konkretna, zaistniała właśnie w minionych miesiącach. Pomysł jej nawiązania i  uaktywnienia studentów podczas lipcowych Światowych Dni Młodzieży wyszedł od mgr Małgorzaty Pociechy, zastępcy kierownika Zakładu Filologii Romańskiej w Instytucie Humanistycznym PWSZ. Już wiosną chętni studenci i niektórzy pracownicy PWSZ uczestniczyli w spotkaniach informacyjnych w Muzeum, aby w czasie ŚDM, kiedy przyjechało do nas wielu gości i pielgrzymów, w znacznej liczbie obcojęzycznych, służyć pomocą pracownikom Muzeum. Studenci udzielali informacji, pomagali w kwestiach porządkowych i w sprawnym przepływie zwiedzających, tłumaczyli objaśnienia przewodników, bądź sami oprowadzali obcokrajowców w oddziałach Muzeum Okręgowego. Wykorzystywali z powodzeniem  znajomość języków: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, a nawet włoskiego. Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie potwierdza, że „dzięki wsparciu studentów obsługa [obcojęzycznych zwiedzających] była łatwiejsza, a w niektórych przypadkach w ogóle możliwa”. O tym, że studenci spisali się bardzo dobrze, świadczy podziękowanie, jakie przesłał  władzom PWSZ.

Dzięki podpisaniu porozumienia o współpracy, studenci będą mogli pomagać Muzeum i odbywać praktyki w tym szczególnie atrakcyjnym miejscu i w jego oddziałach zamiejscowych, gdzie zabytki i wszechobecna sztuka tchną pięknem, a relikty historii miasta i regionu są na wyciągnięcie ręki (chociaż eksponatów nie należy dotykać). Natomiast Muzeum liczy na codzienne, ale i na dodatkowe wsparcie, np. przy tłumaczeniu na języki obce audioprzewodników i audiobooków. Aby dobrze przygotować studentów do tych zadań, wprowadzono zmiany w planach studiów dotyczące zajęć z tłumaczenia i słownictwa w zakresie kultury.

img_4135

W spotkaniu, którego najważniejszym punktem było podpisanie porozumienia o współpracy, udział wzięli sygnatariusze porozumienia, dr Małgorzata Kołpa, Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju oraz Andrzej Szpunar, Dyrektor Muzeum Okręgowego. Obecne były władze Instytutu Humanistycznego: jego dyrektor – dr Joanna Graca, germanistka oraz zastępca dyrektora, mgr Renata Kozioł, anglistka oraz pomysłodawczyni podjęcia współpracy, mgr Małgorzata Pociecha, zastępca kierownika Zakładu Filologii Romańskiej. Podczas spotkania reprezentowane były nie tylko bezpośrednio zainteresowane instytucje, ale i języki wszystkich filologii PWSZ, których studenci będą obecni w murach tarnowskiego Muzeum i w jego zamiejscowych placówkach.

 

 

Dni Frankofonii 2016 – 15, 17 i 18 marca 2016 r.

Frankofonia_fb_cover photo-01

Zapowiedź i program dostępne TUTAJ

 szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne TUTAJ

Pełna galeria zdjęć z Dni Frankofonii 2016 dostępna TUTAJ

Dni Frankofonii – Dzień pierwszy 15 marca 2016 r.

Prezentacja o Frankofonii na świecie, Dyktando oraz wernisaż wystaw fotograficznych Paryż dla dwojga i Bez pardonu autorstwa Tadeusza Koniarza, laureata nagrody World Press Photo – oto najważniejsze punkty pierwszego Dnia naszego Święta.

Wystawy o Paryżu autorstwa Tadeusza Koniarza sfilmowali studenci filologii polskiej – zobacz ich relację i posłuchaj samego Autora

TUTAJ

Dni Frankofonii – Dzień drugi 17 marca 2016 r.

Prezentacje konkursowe o Szwajcarii przygotowane przez uczniów, niekiedy pełne fantazji i humoru, wzbogacone o inscenizacje i piosenki, pozwoliły lepiej poznać ten kraj.

Zobacz film

TUTAJ

i szczególne chwile wspólnego, trzydniowego świętowania

TUTAJ

Dni Frankofonii – Dzień trzeci 18 marca 2016 r.

Warsztaty o Paryżu zakończone kwizem, a następnie prowadzone przez studentów gry i zabawy – w języku francuskim i o Francji – zgromadziły rzesze uczniów. Wiele emocji wzbudziło ogłoszenie wyników Dyktanda, a koncert piosenki francuskiej dostarczył wielu przeżyć artystycznych na koniec naszego świętowania.

Dni Frankofonii uwieńczył spektakl muzyczny Grupy wokalno-aktorskiej BezDech – fragmenty występu i wywiad z założycielami Grupy

zobacz TUTAJ

Studenci filologii romańskiej wzięli udział

w Dniu Otwartym PWSZ – 4 marca 2016 r.

prezentacja Dnia i film dostępne TUTAJ

Galeria zdjęć z Dnia dostępna TUTAJ

Studenci filologii romańskiej zapraszali na gry i konkursy tematycznie związane ze sztuką, historią i geografią krajów frankofońskich oraz proponowali kwizy po francusku i o Francji.  Odwiedzający mogli się dobrze zabawić i sprawdzić swoje umiejętności, a nawet zagrać w popularne we Francji kule!

… A Dni Frankofonii już blisko!

Spotkanie Bożonarodzeniowe studentów i pracowników filologii romańskiej

22 grudnia 2015 r.

Zapowiedź i zaproszenie dostępne TUTAJ

Noel fil rom 2015 002

W Soirée de Noël wzięli udział studenci filologii romańskiej oraz administracji międzynarodowej i unijnej z językiem francuskim. Ubogaceni spektaklem przygotowanym przez członków Studenckiego Koła Naukowego Romanistów pod kierunkiem Pani dr Agaty Kraszewskiej, przy śpiewie kolęd po francusku, włosku i po polsku, a także specjałach kulinarnych francuskich i polskich, składaliśmy sobie wzajemnie życzenia Joyeux Noël et Bonne Année!

Studentki filologii romańskiej na Targach Edukacyjnych

Dnia 17 listopada 2015 r. w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu oraz dnia 18 listopada w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy odbyły się Targi Edukacyjne organizowane przez firmę Tetrix w ramach Podkarpackich Spotkań Edukacyjnych. Podczas Targów pracownicy naukowi, studenci i słuchacze kilkunastu wyższych uczelni i szkół pomaturalnych z różnych regionów Polski prezentowali swoją ofertę młodzieży kończącej naukę w szkołach ponadgimnazjalnych. Nie zabrakło również przedstawicieli naszej uczelni. Dwie studentki II roku filologii romańskiej, Zofia Brzana i Ilona Motyka udzielały informacji na temat zasad rekrutacji, warunków studiowania w PWSZ czy możliwości zakwaterowania w domu studenta.

Stoisko PWSZ cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

 

 

Campus France w naszej Uczelni

Zapowiedzi wydarzenia dostępne TUTAJ oraz TUTAJ

relacja z Dnia – zobacz TUTAJ

plakat dni campus france_2015

Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna TUTAJ

Podczas dnia Campus France uczestnicy mogli wzbogacić swą wiedzę na temat znaczenia języka francuskiego w świecie, dowiedzieć się o możliwościach kształcenia związanych z francuskim i podjęcia pracy w Polsce i za granicą. Nie zabrakło specjalnego gościa z Instytutu Francuskiego, przyjechali do nas także absolwenci, którzy w podjętej  pracy używają języka francuskiego, aby podzielić się swymi doświadczeniami. Wydarzenie zostało urozmaicone konkursami oraz akcentem muzycznym.

 

 

2015.03.frankofonia_006

Dni Frankofonii 2015

 

Campus_France_2014 (5)

Campus France 2014

 

Frankofonia 2014 132

Dni Frankofonii 2014

 

plakat_frankofonia_2013

Tydzień Frankofonii 2013 – dzień pierwszy

19 marca 2013

Tydzień Frankofonii 2013 – dzień drugi

20 marca 2013

Tydzień Frankofonii 2013 – dzień trzeci

21 marca 2013

Tydzień Frankofonii 2013 – dzień czwarty

22 marca 2013

Tydzień Frankofonii 2013 – dzień piąty

 

15 marca 2011

Święto Frankofonii 2011

 

TDJiKF - 1 czerwca 2012

Tarnowskie Dni Języka i Kultury Francuskiej – 1 czerwca 2012

 

TDJiKF - 2 czerwca 2012

Tarnowskie Dni Języka i Kultury Francuskiej – 2 czerwca 2012

 

8 marca 2013

Le français, c’est génial ! – warsztaty z języka francuskiego

 

2013/2014

Studenci filologii romańskiej na stypendium w Belgii – 2013/2014

Disneyland Paris 2013

Studenci filologii romańskiej w Parku Rozrywki Disneyland Paris – 2013