Matura próbna z chemii

Serdecznie zapraszamy uczniów klas maturalnych
do sprawdzania swojego przygotowania do matury
z Katedrą Chemii PWSZ w Tarnowie

Matura z chemii to bardzo duże wyzwanie, a rok spędzony w klasie maturalnej to czas wielokrotnego sprawdzania przygotowania do tego egzaminu. W ramach kolejnych, nieustających powtórek i ćwiczeń wszystkich uczniów klas maturalnych zapraszamy do odwiedzania strony Katedry Chemii PWSZ w Tarnowie.

Strona ma charakter mobilizującego „kalendarza maturalnego”. Zagadnienia obowiązujące na maturze zostały podzielone na siedem jednostek  – na każdy miesiąc (od października do kwietnia) przewidziano zadania skoncentrowane tematycznie wokół kilku zagadnień.

Zadania typu maturalnego przygotowane przez nauczycieli akademickich Katedry Chemii pozwolą na bieżące sprawdzenie wiedzy, umiejętności projektowania doświadczeń czy analizy wyników. Rozwiązanie zadań będzie niewątpliwie cennym elementem próby generalnej przed egzaminem majowym.

 

 

Życzymy sukcesów i pozytywnych wrażeń!

Zestaw tablic do próbnych arkuszy maturalnych


Styczeń

Stan równowagi chemicznej. Kinetyka chemiczna.

zadanie 1

zadania 2-3

odpowiedź do zadania 1

odpowiedzi do zadań 2-3

 

Doświadczenia chemiczne, które warto znać:

#10 Hydroliza chlorku antymonu(III) – zmiana stanu równowagi

 

Chlorek antymonu(III) łatwo hydrolizuje, co wizualnie objawia się zmętnieniem roztworu. Hydrolizę można cofnąć dodatkiem kwasu solnego. Dodając na zmianę wodę i kwas solny można równowagę tej reakcji przesuwać wiele razy.  

  • Udostępnij:
  • Facebook, dodaj do
  • Share on Google+
  • Twitter, dodaj do