Tarnowskie Piątki Chemiczne

„…Z osiągnięć farmacji, kosmetologii i chemii żywności korzystamy wszyscy na co dzień. Chemiczny jest także charakter życia, emocji, nastrojów i wzniosłych uczuć. Bez chemii nie byłoby wielu pięknych zdarzeń w historii świata…”

                                                      prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński

 

Podczas cyklu wykładów popularno-naukowych adresowanych do uczniów liceów, techników, uczniów klas gimnazjalnych oraz uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych, zatytułowanego:

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE 

nauczyciele akademiccy Zakładu Chemii udowadniają, że chemia jest w nas i wokół nas. Chemia żywi, leczy, upiększa, ogrzewa, buduje – jest wszechobecna, wciąż odpowiada na nowe wyzwania i pokazuje nam nowe możliwości.

Zapraszamy uczniów liceów, techników oraz uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych do wzięcia udziału w dziewiątej edycji wykładów popularno-naukowych o chemii, która rozpocznie się w październiku 2019 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Spotkania adresowane są do całych klas pod opieką nauczyciela. Opiekun grupy uczniów proszony jest o wcześniejszą rezerwację miejsc w Dziale Kształcenia Ustawicznego PWSZ w Tarnowie (tel. 14 63 16 568) najpóźniej do środy poprzedzającej wybrany wykład. Rezerwacje na wykłady IX edycji rozpoczną się 1 września 2019. Terminy i tematy wykładów zostaną podane wkrótce.


Spotkania, które odbyły się w roku akademickim 2018/2019:

piątek 8 marca 2019, godz. 10.00
dla uczniów liceów i techników
dr inż. Piotr Niemiec, „Izomeryczne nienasycenie, czyli o izomerii „cis-trans” kwasów tłuszczowych” 
Podczas wykładu poruszony zostanie temat składu najczęściej wybieranych przez młodzież produktów spożywczych zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe. Z uwagi na obecne w ich strukturze wiązanie podwójne, mogą one występować w izomerycznych formach typu „cis-trans”. Wpływ każdego z dwóch izomerów „cis-trans” na organizm ludzki jest całkowicie odmienny. Tłuszcze typu „cis” są szkodliwe dla człowieka. Odkładają się w organizmie stanowiąc niepotrzebny balast. Z drugiej strony, formy „trans” korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Poprawiają nasze krążenie ułatwiając przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Krótkie wyjaśnienie zaznajomi uczestnika z wpływem, jaki poszczególne izomery przestrzenne wywierają na organizm ludzki.

piątek 8 lutego 2019 r., godz. 10.00
dla uczniów klas 7-8 oraz klas gimnazjalnych
dr Małgorzata Martowicz, „Rzeczywistość bez polimerów. Czy to możliwe?”
Naturalne polimery towarzyszą ludzkości od samego początku, bez nich życie nie byłoby możliwe, to właśnie one tworzą najpotężniejszy komputer – nasz mózg. W poszukiwaniu coraz to nowych materiałów człowiek ma potrzebę przezwyciężania ograniczeń, jakie stwarzają materiały dane przez naturę. Podobnie jak w przeszłości następowały po sobie epoka kamienia, brązu i żelaza, tak od początku XX w. trwa niezmiennie epoka tworzyw sztucznych. Dzisiejsze zastosowanie polimerów jest różnorodne: począwszy od zwykłych torebek foliowych, poprzez kleje, farby, włókna a skończywszy na częściach statków kosmicznych. Materiały polimerowe tak bardzo zdominowały nasz świat, że właściwie nie można go sobie bez nich wyobrazić.

piątek 14 grudnia 2018, godz. 10.00
dla uczniów liceów i techników
dr Krzysztof Kleszcz, „Jak działa elektrownia jądrowa?” 
Na wykładzie w przystępny sposób zostaną przedstawione zagadnienia związane z elektrownią jądrową. To temat tylko z pozoru niezrozumiały, który kojarzy się głównie z katastrofą w Czarnobylu. Skąd bierze się energia atomowa? Co to znaczy „wzbogacony uran”? Jak doszło do katastrofy w Fukishimie? Czy energia jądrowa jest bezpieczna? Te i inne kwestie będą wyjaśniane na wykładzie.

piątek 16 listopada 2018, godz. 10.00
dla uczniów klas 7-8 oraz klas gimnazjalnych
dr Agata Lada, Niezwykłe historie o pierwiastkach chemicznych
Każdy pierwiastek odgrywa ważną rolę i z każdym wiąże się jakaś historia. Układ okresowy pierwiastków jest jak księga, w której zapisane są tajemnice pierwiastków. Celem wykładu jest zaprezentowanie podstawowych i tych bardziej zaskakujących informacji na temat wybranych pierwiastków. Przedstawione zostaną krótkie opowieści związane z odkryciem, właściwościami, zastosowaniem czy związkami chemicznymi jakie tworzą pierwiastki. Wyjaśnimy w czym bizmut jest podobny do wody, co kryje się pod nazwą „Ogień grecki”, dlaczego łacińska nazwa miedzi pochodzi od Cypru, jak odkryto zdrowotne działanie srebra w czasach Aleksandra Wielkiego. Zdradzimy tajemnicę chemicznych żartownisiów.

piątek 12 października 2018, godz. 10.00
dla uczniów liceów i techników
dr Rafał Kurczab, Jaka rewolucja czeka nas z powodu perowskitów” 
Perowskity to grupa minerałów zbudowanych z nieorganicznych związków chemicznych, które z uwagi na swoje niezwykłe właściwości mogą w najbliższym czasie spowodować prawdziwą rewolucję technologiczną. Na wykładzie w prosty sposób omówione zostanie czym są perwoskity, jakie niezwykłe właściwości posiadają, oraz kim jest Olga Malinkiewicz …


Archiwum (tematyka i zdjęcia) z dotychczasowych wykładów w ramach Tarnowskich Piątków Chemicznych

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2017/2018
Galeria zdjęć z siódmej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2016/2017
Galeria zdjęć z szóstej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2015/2016
Galeria zdjęć z piątej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2014/2015
Galeria zdjęć z czwartej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2013/2014
Galeria zdjęć z trzeciej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2012/2013
Galeria zdjęć z drugiej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2011/2012
Galeria zdjęć z pierwszej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH


PWSZ w Tarnowie organizuje również TARNOWSKIE PIĄTKI MATEMATYCZNE