Tarnowskie Piątki Chemiczne

„…Z osiągnięć farmacji, kosmetologii i chemii żywności korzystamy wszyscy na co dzień. Chemiczny jest także charakter życia, emocji, nastrojów i wzniosłych uczuć. Bez chemii nie byłoby wielu pięknych zdarzeń w historii świata…”

                                                      prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński

 

Podczas cyklu wykładów popularno-naukowych adresowanych do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, uczniów klas gimnazjalnych oraz uczniów klas siódmych szkół podstawowych, zatytułowanego:

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE 

nauczyciele akademiccy Zakładu Chemii udowadniają, że chemia jest w nas i wokół nas. Chemia żywi, leczy, upiększa, ogrzewa, buduje – jest wszechobecna, wciąż odpowiada na nowe wyzwania i pokazuje nam nowe możliwości.

Zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych, uczniów klas gimnazjalnych oraz uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych do wzięcia udziału w ósmej edycji wykładów popularno – naukowych o chemii, która rozpocznie się w październiku 2018 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Spotkania adresowane są do całych klas pod opieką nauczyciela. Opiekun grupy uczniów proszony jest o wcześniejszą rezerwację miejsc w Dziale Kształcenia Ustawicznego PWSZ w Tarnowie (tel. 14 63 16 568) najpóźniej do środy poprzedzającej wybrany wykład.


Spotkania które odbyły sie w roku akademickim 2017/2018:

piątek 9 marca 2018, godz. 10.00
dla uczniów klas siódmych oraz klas gimnazjalnych
mgr Agata Lada, Sól dzięki której wzbogacił się pierwszy Tudor” 
Celem wykładu jest zapoznanie uczniów z nazewnictwem, wzorami,  i właściwościami soli podwójnych, poprzedzone krótkim przypomnieniem budowy  i nazewnictwa soli prostych. Wprowadzone zostaną pojęcia: sól podwójna, ałun, hydraty. Uczniowie zostaną również zaproszeni, na krótką wędrówkę do średniowiecznej Anglii.

piątek 12 stycznia 2018, godz. 10.00
dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
dr Rafał Kurczab, Suplementy zawierające magnez, który jest najlepszy i dlaczego to jest ważne
Rola magnezu w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu jest niezmiernie istotna. Reguluje podstawowe funkcje układu mięśniowego, nerwowego oraz bierze udział w metabolizmie energetycznym i syntezie ważnych białek. W aptekach, ale także w supermarketach dostępne są różne preparaty zawierające magnez. Producenci w reklamach telewizyjnych prześcigają się w zapewnieniach, że proponowanych przez nich suplement jest lepiej przyswajalny, nowoczesny i tani. Jednak który wybrać? Na wykładzie przedstawione zostaną główne związki magnezu stosowane w suplementach diety oraz powody dla których niektóre z nich są nieskuteczne.

piątek 8 grudnia 2017, godz. 10.00
dla uczniów klas siódmych oraz klas gimnazjalnych
dr Krzysztof Kleszcz, „Metale – niezwykłe pierwiastki” 
Pospolite metale, jak miedź czy żelazo, nie budzą zbyt wielu emocji. Istnieją jednak metale o niezwykłych właściwościach, które pływają po wodzie, zapalają się na powietrzu czy topią w dłoniach. Wykład będzie połączony z pokazem doświadczeń z kilkoma niezwykłymi metalami.

piątek 10 listopada 2017 r., godz. 10.00
dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
dr Małgorzata Martowicz, „Czy na pewno wiesz co jesz? Chemiczne dodatki do żywności i ich wpływ na nasze zdrowie”
Tajemnicze liczby E na opakowaniach żywności. Piąty rodzaj smaku a chemia. Napój owocowy, który nie miał nigdy kontaktu z owocami. Barwne produkty bez sztucznych barwników – prawda, oszustwo czy chwyt reklamowy? Co Ustawodawca mówi o chemicznych dodatkach do żywności, które z nich dopuszcza i w jaki sposób ogranicza ich spożycie?

piątek 13 października 2017, godz. 10.00
dla uczniów klas siódmych oraz klas gimnazjalnych
dr Rafał Kurczab, „Nagrody Ig Nobla w dziedzinie chemii, czyli jak nauka może być zabawą
Nagrody Ig Nobla, zwane także Antynoblami są humorystycznymi odpowiednikami Nagród Nobla przyznawane za prace naukowe, które w pierwszej kolejności wywołują uśmiech, a potem dopiero skłaniają do myślenia oraz odkrycia. Ideą tych nagród jest popularyzowanie nauki i pokazanie że nauka także może być dobrą zabawą. Wykład będzie miał charakter przeglądowy przez wszystkie najbardziej interesujące i szokujące nagrody Ig Nobla przyznane w dziedzinie chemii.


Archiwum (tematyka i zdjęcia) z dotychczasowych wykładów w ramach Tarnowskich Piątków Chemicznych

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2016/2017
Galeria zdjęć z szóstej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2015/2016
Galeria zdjęć z piątej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2014/2015
Galeria zdjęć z czwartej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2013/2014
Galeria zdjęć z trzeciej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2012/2013
Galeria zdjęć z drugiej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2011/2012
Galeria zdjęć z pierwszej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH


PWSZ w Tarnowie organizuje również TARNOWSKIE PIĄTKI MATEMATYCZNE