Małopolska Noc Naukowców 2017 w Zakładzie Elektrotechniki

Pracownicy Zakładu Elektrotechniki oraz Studenci kierunku Elektrotechnika włączyli się – jak co roku – w organizację kolejnej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców, która odbyła się w piątek 29 września 2017 r. Pokazy trwały od 17:00 do 22:00. Przybyli goście mieli okazję zgłębić tajniki nauki i techniki.

W laboratorium Elektrotechniki (sala D05) można było uczestniczyć w eksperymentach i warsztatach stymulujących wyobraźnię małych naukowców, zobaczyć doświadczenia związane z elektrotechniką pozwalające poznać budowę i zasadę działania wielu elementów i układów spotykanych na co dzień, dowiedzieć się jak można zbudować frezarkę, czy model suwnicy.

Główną atrakcją naszych gości był transformator Tesli zasilany przez układ energoelektroniczny. Urządzanie za pomocą wyładowań odtwarzało wybrane melodie.

Jeśli kogoś nie było w trakcie trwania Małopolskiej Nocy Naukowców – małą dawkę m. in. elektryzujących dźwięków wraz z efektami można było usłyszeć i zobaczyć w głównym wydaniu Kroniki w Telewizji Kraków, która na żywo przekazywała krótką relację z laboratorium Zakładu Elektrotechniki PWSZ w Tarnowie. Zobacz materiał TVP3 Kraków.

Elektrotechnika to kierunek studiów, który od początku istnienia PWSZ jest w ofercie uczelni. Proponuje swoim studentów wybór jednego z dwóch bloków obieralnych: Automatyka i pomiary – najczęściej wybieranego przez studentów oraz Elektroenergetyka. Dzięki dobrej współpracy z Partnerami do Zakładu Elektrotechniki często przyjeżdżają firmy, które poza programem studiów przeprowadzają dla studentów bezpłatne kursy i szkolenia. Uzupełnieniem warsztatu zawodowego zdobywanego przez studentów Elektrotechniki są praktyki zawodowe. Obecnie najlepsi studenci III i IV roku Elektrotechniki realizują pilotażowy program 6-miesięcznych praktyk zawodowych otrzymując stypendia na łączną kwotę blisko 10 tysięcy złotych na studenta.