Konferencja - plakatZakład Filologii Polskiej Instytutu Humanistycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, Wydział Teologiczny – Sekcja w Tarnowie – Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Faculty of Catholic Theology of the University of Split (Chorwacja) 21 listopada 2015 r. zorganizowały Międzynarodową Konferencję Naukową – „The Family and Education in the Struggle of the Future of Europe – Rodzina i edukacja w zmaganiu o przyszłość Europy.”

Celem konferencji była wieloaspektowa analiza zagadnienia znaczenia rodziny i edukacji w kontekście przyszłości Europy i jej tożsamości kulturowej. Przyszłość Europy, zgodnie z wypowiedzią papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, zależy nie tylko od uznania centralnego miejsca osoby ludzkiej, ale także od promowania jego integralnego rozwoju poprzez edukację, wychodząc od rodziny jako cennej komórki każdego społeczeństwa.

Przedstawiciele środowisk naukowych Europy (Belgii, Chorwacji, Czech, Słowenii oraz Polski) podjęli wspólne poszukiwania rozwiązań dotyczących zaangażowania rodziny i edukacji na rzecz przyszłości Europy – uczynili to w zakresie aksjologicznym, kulturowym, obyczajowym, teologicznym i edukacyjnym.