budynek aPaństwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie zgodnie z zapisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym jest zobowiązana do prowadzenia badań dotyczących losów absolwentów Uczelni. Uczelniane Biuro Karier i Projektów po raz drugi przeprowadziło badanie ankietowe w tak szerokim zakresie.

Badanie on-line realizowane było realizowane w okresie od 15 stycznia do 15 lutego 2014 r. za pomocą systemu portalowego Biura Karier i Projektów. Ankieta składała się z części ogólnej i 3 modułów tematycznych, odnoszących się do aktywności zawodowej respondentów. W badaniu wzięło udział 1010 osób, należy jednak pamiętać, że w przypadku niektórych kierunków zwrotność ankiet wynosiła ponad 50%, ale były również takie, na których odsetek ten wynosił 10%. Dlatego powinno się ostrożnie formułować wnioski i uogólnienia dla poszczególnych kierunków. Kierunki posiadające największą reprezentację w grupie badawczej to matematyka, chemia i ochrona środowiska, najmniejszą – wychowanie fizyczne, elektrotechnika, fizjoterapia i filologia angielska.

Uzyskane wyniki w części potwierdziły wiedzę już posiadaną, ale w części stanowiły pewne zaskoczenie i na pewno będą przedmiotem dalszych analiz i wniosków.

Przykładowo nie było zaskoczeniem, że w czołówce deklarowanych średnich zarobków brutto są absolwenci kierunków inżynierskich – pierwsze trzy miejsca to kolejno elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja oraz informatyka, pewną niespodzianką stanowił jednak fakt, że tuż za absolwentami tych kierunków (a przed absolwentami inżynierii materiałowej) byli absolwenci filologii romańskiej, szóste i siódme w kolejności były średnie zarobki absolwentów filologii angielskiej oraz germańskiej.

Średnie deklarowane przez absolwentów PWSZ w Tarnowie zarobki brutto (pierwszych dziesięć kierunków):

4150 zł – elektrotechnika
3660 zł – elektronika i telekomunikacja
3499 zł – informatyka
2941 zł – filologia romańska
2774 zł – inżynieria materiałowa
2572 zł – filologia angielska
2444 zł – filologia germańska
2267 zł – wychowanie fizyczne
2172 zł – ochrona środowiska
2148 zł – ekonomia

Interesującym okazał się fakt, że w porównaniu do osób pracujących najemnie, wyższymi średnimi zarobkami mogą pochwalić się osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Miesięczne dochody brutto z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej to średnio 5356 zł. Trzeba jednak zauważyć, że spośród osób pracujących biorących udział w ankiecie, tylko niewielki procent zadeklarował prowadzenie działalności na własny rachunek.

Z badania wynika również, ze prawie połowa respondentów studiowała w ciągu ostatniego roku, ok. 90% wskazywało na studia II stopnia, 7 osób zadeklarowało studia doktoranckie (najliczniej w tej grupie są reprezentowani absolwenci filologii polskiej).

Uzyskane w badaniu wyniki będą analizowane i zapewne w pewnym stopniu przyczynią się do podejmowanych przez Władze Uczelni decyzjach co do prowadzonych kierunków i specjalności czy planów indywidualizacji kształcenia. Uczelniane Biuro Karier będzie również kontynuowało proces przekazywania studentom wiedzy i umiejętności do sprawnego poruszania się po rynku pracy. Promowana będzie intensywniej działalność stworzonego przy PWSZ w Tarnowie Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości jako szansy na sukces zawodowy.

imav.losyabsolwentow_czolowka_lores