Zmiany w prawie wymusiły na szkołach wyższych przygotowanie nowych wzorów dyplomów, które otrzymują kończący studia. Najistotniejsze zmiany to brak fotografii absolwenta oraz podpisu na dyplomie. Wzór nowego dyplomu przygotowany dla PWSZ w Tarnowie został uznany za wzorzec wykonania dyplomu zgodnego ze wszystkimi wymogami Ustawy o dokumentach publicznych oraz Ustawy 2.0 podczas Ogólnopolskiego Forum Dziekanatów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w drodze rozporządzenia określił niezbędne elementy dyplomu. Poza wymienionymi wyżej zmianami, wśród informacji dotyczących studiów wskazywana jest dyscyplina do której przyporządkowany jest kierunek studiów, a nie jak dotychczasowo specjalność i obszar kształcenia.

– Co najważniejsze, dokumenty potwierdzające wykształcenie wyższe w myśl ustawy o dokumentach publicznych stały się dokumentami publicznymi kategorii drugiej, co oznacza że uczelnia jest emitentem dokumentów publicznych – tłumaczy dr Małgorzata Martowicz, Prorektor ds Studenckich i Dydaktyki.

– Ustawa o dokumentach publicznych określa minimalne zabezpieczenia przed fałszerstwem, które zastosowaliśmy w naszym dyplomie i nasz dyplom jest aktualnie drukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Z tego powodu dotychczasowy wzór dyplomu z oprawie skórzanej musieliśmy zmienić na format A4, nie było bowiem możliwości wprowadzenia wszystkich zabezpieczeń w dotychczasowej formie dyplomu. Mówimy o m.in. znakach wodnych, zabezpieczeniach widocznych tylko w promieniach UV, mikrodrukach, czy zabezpieczeniach chemicznych dodaje dr Martowicz.

Wzór dyplomu z Tarnowa wraz z opisem zabezpieczeń został przedstawiony podczas ostatniego Ogólnopolskiego Forum Dziekanatów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie zebrał bardzo pochlebne recenzje. – Uznano go za wzorzec, co oczywiście jest dla nas powodem do zadowolenia – kończy prorektor Martowicz.

Wróć do góry