Studenci II roku studiów magisterskich na kierunku Filologia polska wybrali się w bardzo ciekawą wycieczkę do Krakowa. Dzięki zaproszeniu Agnieszki Kawy, dyrektor Centrum Sztuki Mościce, która prowadzi z nimi zajęcia z Zarządzania instytucjami kultury mogli odwiedzić studia Radia RMF FM oraz Cricotekę.

Wizyta w siedzibie radia była niepowtarzalną okazją do zobaczenia jak działa największa rozgłośnia radiowa w Polsce od kuchni. Studenci zobaczyli miejsca, z których nadawane są audycje radiowe oraz serwisy informacyjne, a także zwiedzili studio nagraniowe i inne pomieszczenia – biura RMF FM, RMF MAXXX oraz RMF Classic.

Dyrektorem tej ostatniej stacji jest pochodzący z Tarnowa Paweł Pawlik, który tego dnia wcielił się w rolę przewodnika po okazałym budynku radia.

Przyszli animatorzy kultury mogli także zobaczyć, jak wygląda emisja serwisu informacyjnego na żywo i spotkać kluczowe postacie Radia RMF FM. Na końcu wszyscy otrzymali gadżety związane z radiem i mogli zadawać pytania związane z pracą w tym niezwykłym miejscu.

Następnie grupa udała się do Cricoteki, gdzie na studentów czekał Bogdan Renczyński – aktor Teatru Cricot 2, który miał możliwość współpracy z legendarnym Tadeuszem Kantorem, a obecnie aktywnie włącza się w działalność instytucji upamiętniającej jego mistrza.

Przyszli menedżerowie kultury zwiedzili kilka kluczowych miejsc w Cricotece, m.in. salę teatralną, archiwum oraz sale wystawiennicze. Studenci wysłuchali niezwykłej historii związanej z karierą reżyserską Kantora i jego niezwykłym wpływie na zagranicznych twórców teatralnych.

– Nasza wycieczka miała być nie tylko okazją do poznawania tajników zarządzania kulturą, poprzez promocję, czy organizację pracy w instytucji. Miała być przede wszystkim przygodą i możliwością poznania niezwykłych miejsc, w których pracują wyjątkowi ludzie, przepełnieni pasją i zaangażowaniem. U naszych „przewodników” te dwa przymioty pozwalały odczuć, że praca to nie tylko obowiązek i możliwość zarobkowania, ale przede wszystkim ważne, nadające życiu sens przedsięwzięcie. Dzięki temu w miejscach przez nas odwiedzanych (na co dzień zamkniętych dla postronnych) odczuwa się wyjątkową atmosferę. Obie instytucje przepełnia bowiem misja, niezwykła atmosfera i profesjonalizm, tak ważny w pracy z kulturą czy sztuką – mówi Agnieszka Kawa.

Także studenci docenili praktyczne zajęcia „w terenie”, podkreślając, że są one cenniejsze i często ciekawsze, niż te spędzone w uczelnianych ławkach.

Szymon Łucyków

Wróć do góry