1 czerwca rozpocznie się rekrutacja na studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie na rok akademicki 2020/2021. Uczelnia wprowadziła kilka istotnych zmian, które ułatwią wszystkim chętnym zdobycie indeksu na wymarzonym kierunku. Najważniejsze korekty w regulaminie rekrutacji dotyczą wydłużenia obowiązujących terminów oraz rezygnacji z przeprowadzania egzaminów wstępnych i rozmów kwalifikacyjnych na kierunkach, na których dotąd były prowadzone.

Wprowadzenie zmian, zaakceptowanych już przez Senat PWSZ, to konsekwencja sytuacji epidemicznej w jakiej znajdujemy się od marca. Korekty były konieczne głównie ze względu na zmianę terminu egzaminu dojrzałości i „przesunięcie” kalendarza maturalnego o ponad miesiąc – wyjaśnia dr Małgorzata Martowicz, prorektor ds Studenckich i Dydaktyki PWSZ. – Naszym nadrzędnym celem jest maksymalne ułatwienie życia przyszłym studentom, oczywiście z zapewnieniem wszystkich standardów – zarówno tych dotyczących regulaminu, jak i bezpieczeństwa – dodaje Prorektor Martowicz podkreślając, że wprowadzone zmiany są zgodne z rekomendacjami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Bezpiecznie, czyli on-line

Od 2008 roku PWSZ wykorzystuje podczas naboru system Elektronicznej Rekrutacji Kandydatów, który maksymalnie upraszcza procedurę. Wszystko odbywa się zdalnie, pierwsza wizyta w murach uczelni jest konieczna dopiero po otrzymaniu informacji o przyjęciu na studia. W tym zakresie nic się nie zmieni. – System ruszy 1 czerwca i już od północy będzie się można w nim logować, rozpoczynając starania o przyjęcie na studia – tłumaczy Prorektor Martowicz.

 

Co niezwykle istotne, w systemie mogą logować się również tegoroczni maturzyści, jeszcze przed samym egzaminem dojrzałości, czy przed otrzymaniem jego wyników.

Jeśli przejdą procedurę rejestracji, wyniki ich matur trafią do systemu Elektronicznej Rejestracji Kandydatów PWSZ wprost z Krajowego Rejestru Matur. – To oznacza, że nasi przyszli studenci nie muszą czekać na wyniki, mogą rozpocząć procedurę już 1 czerwca. System w pierwszej turze rekrutacji będzie otwarty dla kandydatów do 18 sierpnia – dodaje dr Martowicz.

Osoby, które przejdą procedurę rejestracji w systemie Elektronicznej Rejestracji Kandydatów informację o tym, czy zostały zakwalifikowane do przyjęcia otrzymają najpóźniej do 24 sierpnia. Muszą jednak pamiętać o obowiązku zapisania się na studia. Zapisy po pierwszej turze rekrutacji prowadzone będą od 27 sierpnia do 4 września.

Druga tura rozpocznie się 21 września i potrwa do 2 października. – Musimy dać szansę wszystkim chętnym, także tym, którzy będą zdawać egzaminy poprawkowe. Z myślą między innymi o nich 21 września znów uruchomimy system Elektronicznej Rejestracji Kandydatów – wyjaśnia dr Martowicz.

Po zamknięciu systemu, procedura będzie analogiczna, jak podczas pierwszej rekrutacji. Kandydaci zakwalifikowani do przyjęcia zostaną o tym poinformowani do 7 października, a w dniach od 8 do 14 października będą musieli zapisać się na studia. – Proszę nie bać się, że stanie się to dwa tygodnie po rozpoczęciu roku akademickiego. Ministerstwo – ze względu na wyjątkową sytuację – pozwala, a nawet rekomenduje takie rozwiązanie – mówi dr Martowicz.

Bez egzaminów

Tegoroczna rekrutacja będzie pierwszą od wielu lat, podczas której nie odbędą się egzaminy wstępne i rozmowy kwalifikacyjne na żadnym z kierunków. W poprzednich latach było to normą na: Wychowaniu Fizycznym, Pielęgniarstwie, Grafice i Wzornictwie. – To kolejny przypadek stosowania się do wspomnianych już rekomendacji ministerialnych – wyjaśnia Małgorzata Martowicz. Brak egzaminów oznacza, że kryterium przyjęć będą wyniki egzaminu maturalnego – w przypadku rekrutacji na studia pierwszego stopnia oraz wyniki egzaminu dyplomowego – w przypadku rekrutacji na studia drugiego stopnia.

– Gorąco zachęcam do zapoznania się z naszą, niezwykle bogatą, ofertą dydaktyczną i oczywiście serdecznie zapraszam do studiowania w PWSZ w Tarnowie. Zapewniamy nie tylko wysoką jakość kształcenia potwierdzoną wielokrotnie przez Polską Komisję Akredytacyjną, ale także atrakcyjny system stypendialny, wsparcie socjalne, możliwość rozwijania pasji w jednej z kilkudziesięciu organizacji studenckich, czy w końcu szansę uprawiania sportu w jednym z najlepszych w kraju AZS-ów – mówi p.o. Rektora, dr hab. Józef Kania, prof. PWSZ.

Opłata rekrutacyjna wnoszona przez kandydatów na studia wszystkich kierunków wynosi 85 zł, tyle samo co w roku ubiegłym.

WAŻNE DATY

  • 1 czerwca – początek pierwszej rekrutacji

  • 18 sierpnia – koniec pierwszej rekrutacji

  • do 24 sierpnia – decyzja Komisji Rekrutacyjnej odnośnie zakwalifikowaniu kandydata do wpisu na listę studentów

  • 27 sierpnia-4 września – zapisy na studia zakwalifikowanych kandydatów

  • 21 września – początek rekrutacji dodatkowej

  • 2 października – koniec rekrutacji dodatkowej

  • do 7 października – decyzja Komisji Rekrutacyjnej odnośnie zakwalifikowaniu kandydata do wpisu na listę studentów

  • 8-14 października – zapisy na studia zakwalifikowanych kandydatów

KIERUNKI

Wydział Administracyjno-Ekonomiczny
Studia pierwszego stopnia
ADMINISTRACJA
EKONOMIA
PRACA SOCJALNA

Studia drugiego stopnia
ADMINISTRACJA
EKONOMIA (po uzyskaniu zgody MNiSW)
PRACA SOCJALNA (po uzyskaniu zgody MNiSW)

Wydział Humanistyczny
Studia pierwszego stopnia
FILOLOGIA (angielska, germańska, romańska)
FILOLOGIA POLSKA

Studia drugiego stopnia
FILOLOGIA POLSKA
PEDAGOGIKA

Wydział Matematyczno-Przyrodniczy
Studia pierwszego stopnia
CHEMIA
MATEMATYKA
OCHRONA ŚRODOWISKA

Wydział Ochrony Zdrowia
Studia licencjackie pierwszego stopnia
PIELĘGNIARSTWO
WYCHOWANIE FIZYCZNE
POŁOŻNICTWO (po uzyskaniu zgody MNiSW)

Studia drugiego stopnia
PIELĘGNIARSTWO
WYCHOWANIE FIZYCZNE

Studia jednolite magisterskie
FIZJOTERAPIA

Wydział Politechniczny
Studia inżynierskie pierwszego stopnia
AUTOMATYKA I ROBOTYKA
ELEKTRONIKA I TELEKOMUNIKACJA
ELEKTROTECHNIKA
INFORMATYKA
INŻYNIERIA MATERIAŁOWA
MECHATRONIKA

Studia drugiego stopnia
TECHNOLOGIA CHEMICZNA (możliwość uzupełnienia tytułu inżyniera dla absolwentów studiów pierwszego stopnia kierunków Chemia, Inżynieria materiałowa i pokrewnych. Studia będą dostępne po uzyskaniu zgody MNiSW)

Wydział Sztuki
Studia licencjackie pierwszego stopnia
GRAFIKA
WZORNICTWO

Wszystkie informacje dotyczące rekrutacji oraz oferty dydaktycznej dostępne są na stronie dla kandydatów – kandydat.pwsztar.edu.pl. Informacji udzielają także pracownicy Biura Promocji pod nr tel. 14 631 66 66, mejlowo – rekrutacja@pwsztar.edu.pl oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych.

O uruchomieniu stacjonarnego Punktu Konsultacyjnego poinformujemy w osobnym komunikacie.

Wróć do góry