Studenci Instytutu Administracyjno-Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie mogą brać udział w praktykach, a docelowo znaleźć pracę w niemieckich Urzędach Skarbowych.

Możliwość taką daje współpraca, jaką tarnowska PWSZ prowadzi od 12 lat z Fachhochschule für Finanzen Brandenburg in Königs Wusterhausen. (Wyższa Szkoła Finansów w Königs Wusterhausen pod Berlinem). W Tarnowie gościli studenci i wykładowcy z Niemiec. Goście z Brandenburgii przyjechali na jedno z dwóch corocznych seminariów naukowych poświęconych administracji. Spotkania odbywają się zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

Seminarium było doskonałą okazją do wymiany wiedzy na tematy związane z szeroko rozumianą administracją publiczną i podatkową. Dla studentów PWSZ to możliwość wygłoszenia referatów w języku obcym, a także nawiązania współpracy, która w przyszłości może zaowocować praktyką za zachodnią granicą, a nawet stałym zatrudnieniem. – Niemieckie urzędy skarbowe potrzebują polskojęzycznych pracowników do obsługi przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Niemiec. Wiem, że urzędy uczestniczą nawet w targach pracy w Polsce, gdzie szukają wykwalifikowanej kadry. Nasi studenci również mogą z takiej możliwości korzystać – mówi prof. Adam Nita z Zakładu Administracji Publicznej PWSZ. – Do tej pory z możliwości odbycia praktyk w Brandenburgii skorzystały dwie nasze studentki – dodaje profesor Nita.

Tarnowscy studenci odwiedzą Brandenburgię wiosną 2016 roku.