Studenci PWSZ zdobyli międzynarodowe certyfikaty językowe University of Greenwich

Grupa niemal 50 studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie zdawała certyfikowane egzaminy University of Greenwich. To efekt uruchomienia w Uczelni pierwszego w Polsce, jedynego dającego możliwość zdawania egzaminów on-line, Certyfikowanego Centrum Egzaminacyjnego języka angielskiego specjalistycznego. Utworzona rok temu jednostka prowadzi egzaminy dla przedstawicieli kilkudziesięciu grup zawodowych. Certyfikat University of Greenwich mogą tu zdobyć osoby znające angielski wykorzystywany np. w medycynie, rolnictwie, architekturze, biznesie, inżynierii, a nawet marynarce handlowej, lotnictwie, czy marketingu sportowym.

Certyfikowane Centrum Egzaminacyjne w PWSZ jest pierwszą tego typu placówką utworzoną w Polsce, jedyną, która umożliwia zdawanie egzaminów on-line.

– Skuteczna rywalizacja na coraz trudniejszym rynku pracy zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest posiadanie potwierdzonych dyplomami, czy certyfikatami umiejętności, także językowych. Certyfikat zdobyty w naszym Centrum podnosi wiarygodność w oczach potencjalnych pracodawców i może pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy – przekonuje germanistka, dr Joanna Graca, Dyrektor Instytutu Humanistycznego PWSZ w Tarnowie pomysłodawczyni utworzenia Centrum.

 

Zdanie egzaminu jest warunkiem otrzymania międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego znajomość języka angielskiego specjalistycznego (English for Specific Purposes, ESP). Egzamin ten został opracowany i wdrożony w odpowiedzi na nowe potrzeby rynku pracy w ramach partnerskiej współpracy pomiędzy Express Publishing oraz University of Greenwich i jest egzaminem z zakresu języka angielskiego specjalistycznego – Vocational English Certification (VEC).

 

– VEC to innowacyjny egzamin, dający możliwość potwierdzenia kwalifikacji językowych w kilkudziesięciu branżach. Są wśród nich między innymi: fizjoterapia, pielęgniarstwo, księgowość, rolnictwo, architektura, sztuka, lotnictwo i wiele inncyh dodaje anglistka, mgr Renata Kozioł, zastępca Dyrektora Instytutu Humanistycznego PWSZ, zaangażowana od momentu powstania Centrum w organizację egzaminów.

W grupie pierwszych studentów którzy skorzystali z egzaminu była Monika Kozioł. Studentka kierunku Ekonomia osiągnęła maksymalny wynik zdobywając 100 procent punktów w teście kończącym kurs „Finance”. – Wiem, że pracodawcy zwracają baczną uwagę na poziom znajomości języków obcych swoich potencjalnych pracowników. Możliwość poświadczenia swoich kwalifikacji językowych zaświadczeniem z certyfikowanego egzaminu branżowego może zatem pomóc w znalezieniu wymarzonej pracy – przekonuje.

Od dawna interesuję się językami, więc z przyjemnością skorzystałam z możliwości darmowego sprawdzenia swojej wiedzy i zdobycia stosownego potwierdzenia jej poziomu. Szczerze mówiąc egzamin nie był zbyt trudny. Nie uczyłam się do niego bardzo intensywnie, kilka dni przed egzaminem przejrzałam materiały z kursu i to wystarczyło by zdać „na 100 procent”. Bardzo się z tego wyniku cieszę, a poza satysfakcją mam też certyfikat – dodaje nie kryjąc zadowolenia.

Doskonałym wynikiem egzaminu dla fizjoterapeutów może pochwalić się także Dominik Pochroń (tegoroczny absolwent studiów licencjackich na kierunku Fizjoterapia). – Zdecydowałem się skorzystać z możliwości przystąpienia do egzaminu „Physiotherapy” z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze każdy dodatkowy dokument potwierdzający kompetencje może okazać się ważny podczas poszukiwania pracy zwiększając moje szanse, a po drugie, egzamin nie oznaczał ponoszenia dodatkowych opłat, co dla studenta jest bardzo ważne – opowiada.

Szczerze mówiąc egzamin zaskoczył mnie poziomem, myślałem, że nie będzie aż tak trudny. Skoro jednak uzyskałem w nim ponad 90 procent to nie jest z moim angielskim najgorzej i bardzo mnie ten wynik cieszy. Mam nadzieję, że wiedza zdobyta podczas nauki do egzaminu się przyda, choć nie planuję wyjeżdżać z Polski, obecnie chciałbym dostać się na studia magisterskie i to jest mój najważniejszy cel, choć oczywiście rozglądam się za wakacyjną pracą – kończy.

Pierwsza grupa studentów, którzy zdobyli certyfikaty, skorzystała z możliwości zdawania bezpłatnie. Stało się tak dzięki projektowi Perspektywy, na realizację którego uczelnia zdobyła wielomilionową dotację.

Opłata dla osób, które nie są studentami PWSZ wynosi 350 zł. – To stała kwota, ustalona przez Express Publishing – dodaje dr Graca.

Przeprowadzanie egzaminów on-line było sporym wyzwaniem także od strony technicznej. – Poprzedziło je sporo przygotowań i prób. Musieliśmy być w stu procentach pewni, że wszystko przebiegnie bezproblemowo – mówi mgr Marcin Bydłosz, informatyk, odpowiedzialny za stronę techniczną przedsięwzięcia.

Obecnie w ofercie Centrum są egzaminy z następujących dziedzin:

LISTA MIĘDZYNARODOWYCH EGZAMINÓW Z ZAKRESU JĘZYKA ANGIELSKIEGO SPECJALISTYCZNEGO/ UKIERUNKOWANEGO ZAWODOWO (VEC)

1. ACCOUNTING (Księgowość/ Rachunkowość)

2. AGRICULTURAL ENGINEERING (Agrotechnika)

3. AGRICULTURE (Rolnictwo)

4. AIR FORCE (Siły powietrzne)

5. ARCHITECTURE (Architektura)

6. ART & DESIGN (Sztuka i projektowanie)

7. BANKING (Bankowość)

8. BEAUTY SALON (Kosmetyka/Fryzjerstwo)

9. BUSINESS ENGLISH (Język angielski w biznesie)

10. CALL CENTERS (Telefoniczna obsługa klienta)

11. CIVIL AVIATION (Lotnictwo cywilne)

12. COMMAND & CONTROL (Wojsko)

13. COMPUTING (Informatyka)

14. CONSTRUCTION I: BUILDINGS (Budownictwo)

15. CONSTRUCTION II: ROADS & HIGHWAYS (Budowa dróg i autostrad)

16. COOKING (Gastronomia/Kucharz)

17. DENTISTRY (Dentystyka)

18. ELECTRONICS (Elektronika)

19. ENGINEERING (Inżynieria)

20. ENVIRONMENTAL ENGINEERING (Inżynieria środowiska)

21. FINANCE (Finanse)

22. FIREFIGHTER (Pożarnictwo)

23. FISHING & SEAFOOD INDUSTRY (Rybołówstwo)

24. FITNESS TRAINING (Trening fitness)

25. FLIGHT ATTENDANT (Personel pokładowy)

26. FOOD SERVICE INDUSTRIES (Gastronomia)

27. HOTELS & CATERING (Hotelarstwo i catering)

28. INFORMATION TECHNOLOGY (Technologia informacyjna)

29. INSURANCE (Ubezpieczenia)

30. KINDERGARTEN TEACHER (Nauczyciel przedszkolny)

31. LAW (Prawo)

32. LOGISTICS (Logistyka)

33. MANAGEMENT LEVEL I (Zarządzanie: poziom I)

34. MANAGEMENT LEVEL II (Zarządzanie: poziom II)

35. MBA

36. MECHANICAL ENGINEERING (Budowa maszyn)

37. MECHANICS (Mechanika)

38. MEDICAL (Opieka lekarska)

39. MERCHANT NAVY (Marynarka handlowa)

40. NAVY (Marynarka)

41. NURSING (Pielęgniarstwo)

42. PETROLEUM LEVEL I (Sektor naftowy: poziom I)

43. PETROLEUM LEVEL II (Sektor naftowy: poziom II)

44. PHYSICIAN ASSISTANT (Asystent lekarza)

45. PHYSIOTHERAPY (Fizjoterapia)

46. POLICE (Policja)

47. SALES & MARKETING (Sprzedaż i marketing)

48. SECRETARIAL (Obsługa biura/ Usługi sekretarskie)

49. SECURITY PERSONNEL (Personel ochrony)

50. SOFTWARE ENGINEERING (Inżynieria oprogramowania)

51. SPORTS (Sport)

52. TOURISM (Turystyka)

53. WORLD CUP (Puchar Świata)

54. WORLDWIDE SPORTS EVENTS (Światowe imprezy sportowe)

Więcej informacji na temat egzaminów można uzyskać w sekretariacie Instytutu Humanistycznego, dzwoniąc pod nr tel. 14 631 65 51 lub pisząc na adres ih@pwsztar.edu.pl. Szczegóły dostępne są także na stronie https://pwsztar.edu.pl/uczelnia/egzaminy-vec.

  • Udostępnij:
  • Facebook, dodaj do
  • Share on Google+
  • Twitter, dodaj do