Święto Uczelni
21 grudnia 2007 r. Senat PWSZ podjął uchwałę, iż Święto Uczelni będzie obchodzone
19 maja gdyż dokładnie tego dnia w 1998 r. Rada Ministrów wydała rozporządzenie
o powołaniu z dniem 1 lipca Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, pierwszej tego typu uczelni w Polsce. Po raz pierwszy święto Uczelni obchodzono rok temu, w ramach obchodów 10.lecia istnienia PWSZ.

W tym roku obchody Święta Uczelni zaplanowano na 18 – 19 maja. Rozpoczęła je projekcja filmu „Rejs”. Jednak główne uroczystości odbyły się we wtorek, o godz. 9.30 w Auli – wtedy to JM Rektor prof. dr hab. Stanisław Komornicki przywitał przybyłych gości m.in. ks. dr. hab. Antoniego Żurka – dziekana Wydziału Teologicznego w Tarnowie oraz pierwszego Rektora tarnowskiej PWSZ – prof. dr. hab. Adama Juszkiewicza. Podczas uroczystego rozpoczęcia Sesji, JM Rektora wraz z Dyrektorem Instytutu Humanistycznego dr hab. Zofią Cygal-Krupą, prof. PWSZ wręczył absolwentkom kierunku filologia polska – Małgorzacie Długosz i Lucynie Wojtas dyplomy uznania za wyróżniające się prace dyplomowe.

W trakcie Sesji goście, pracownicy dydaktyczno-naukowi i studenci mogli wysłuchać niezwykle interesujących wykładów podejmujących problematykę kunsztu słowa i języka w różnorakich ujęciach – co zapowiedziała w swoim wprowadzeniu dr hab. Zofia Cygal-Krupa, prof. PWSZ. Prof. dr hab. Aleksander Wilkoń w swoim wystąpieniu „U źródeł polskiej liryki : arcydzieła liryki staropolskiej” mówił o przynależności naszego kraju do kręgu języka łacińskiego co otworzyło drzwi do zachodniej kultury i zaowocowało w wiekach późniejszych wybitną literaturą i sztuką. Dr hab. Zofia Berdychowska, prof. PWSZ mówiła o „Formach powitalnych i adresatywnych we współczesnej polszczyźnie”, dr hab. Barbara Sosień, prof. PWSZ przedstawiła w wykładzie”Mistrz Racine po polsku: pułapki przekładu” problemy przed jakimi stają filolodzy. Ostatnim wystąpieniem był wykład „Fiołek w próbówce – kilka refleksji o literaturze angielskiej i jej współczesnych odbiorcach” dr Moniki Coghen.

We wtorek odbyła się również druga projekcja filmowa. Tym razem wszyscy chętni mogli obejrzeć film „Oskar” wyreżyserowany przez Marka Piwowskiego na podstawie książki Erica-Emmanuela Schmitta, pod tytułem „Oskar i pani Róża”. Po projekcji odbyło się spotkanie z odtwórczynią roli Róży – aktorką Agnieszką Mandat. Podczas spotkania prowadzonego przez Jerzego Świtka, widzowie mogli usłyszeć refleksje aktorki na temat pracy podczas realizacji filmu.

W obchody Święta Uczelni włączyła się również Biblioteka, która w dniach od 12 do 19 maja zapewniła czytelnikom wiele atrakcji m.in. konkurs z nagrodami, wystawę prac plastycznych studentów kierunku wychowanie fizyczne.

Zobacz filmy z Sesji Naukowej „Mistrzostwo słowa”

Przemówienie JM Rektora prof. dr. hab. Stanisława Komornickiego

Fragment wykładu prof. dr. hab. Aleskandra Wilkonia

Fragment wykładu dr hab. Barbary Sosień

Wróć do góry