ranking szkol wyzszych 2015Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie ponownie zajęła trzecie miejsce w rankingu szkół wyższych czasopisma Perspektywy w kategorii wyższych szkół zawodowych.

W Kapitule Rankingu zasiedli m.in. prof. dr hab. Michał Kleiber – prezes Polskiej Akademii Nauk, przewodniczący Kapituły Rankingu, prof. dr hab. Marek Safjan – sędzia Trybunału Europejskiego w Luksemburgu, b. prezes Trybunału Konstytucyjnego RP, honorowy przewodniczący Kapituły, prof. dr hab. Marek Rocki – senator RP, przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz prof. dr hab. Franciszek Ziejka – przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Zabytków Krakowa.

W rankingu uwzględniono 30 z 36 istniejących państwowych wyższych szkół zawodowych. Tarnowska uczelnia zdobyła łącznie 90 punktów na 100 możliwych. W zestawieniu brano pod uwagę prestiż uczelni (opinie pracodawców i kadry akademickiej), siłę naukową (m.in. prowadzone kierunki studiów, nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach, rozwój kadry własnej), warunki kształcenia (bazę dydaktyczną, bibliotekę), innowacyjność oraz umiędzynarodowienie (m.in. liczba studentów cudzoziemców, liczba nauczycieli akademickich z zagranicy, wymiany studenckie).

Zajęcie miejsca w pierwszej trójce państwowych wyższych szkół zawodowych przez PWSZ w Tarnowie było możliwe, podobnie jak w roku ubiegłym, dzięki uzyskaniu dużej liczby punktów w kategoriach siła naukowa oraz warunki kształcenia. Kluczowa okazała się jednak kategoria prestiż, w której tarnowska PWSZ otrzymała najwyższą ocenę spośród wszystkich szkół wyższych. Na kategorię tę składają się preferencje pracodawców oraz ocena dokonywana przez kadrę akademicką. Tak wysoka, maksymalna ocena, była możliwa dzięki ciągłemu intensyfikowaniu przez Uczelnię współpracy z przedsiębiorstwami różnych dziedzin gospodarki. W tym roku m.in. zorganizowano uczelniane Targi Pracy, które były nie tylko okazją dla studentów do sprawdzenia ofert pracy, ale również platformą do dyskusji i wymiany poglądów pomiędzy przedstawicielami biznesu i świata nauki na temat potrzeb rynku pracy.