UNIJNE MILIONY DLA PWSZ W TARNOWIE
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozstrzygnęło drugą edycję konkursu pt. „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni”. W tej edycji przyznano uczelniom prawie 300 mln złotych. Projekty zgłoszone przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie „KLEKSS – Kapitał Ludzki – Edukacyjny Komponent Strategii Szkoły” oraz „KLEKSS BIS” po dokonaniu przez MNiSW oceny formalnej i merytorycznej zajęły odpowiednio 30. i 21. miejsce w rankingu. Pozytywna decyzja Ministerstwa oznacza, że tarnowska PWSZ otrzyma dofinansowanie w wysokości blisko 3,8 miliona zł na realizację obu projektów.

Konkurs ogłoszony przez Ministerstwo w ramach Priorytetu IV. Szkolnictwo wyższe i nauka, Działanie 4.1 Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy, Poddziałanie 4.1.1 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni cieszył się ogromną popularnością wśród publicznych i niepublicznych uczelni wyższych, zgłoszono 290 projektów, z czego 95. zostało ocenionych pozytywnie, 195 oceniono negatywnie.

Ogólnymi celami projektów jest dostosowanie kształcenia na poziomie wyższym do potrzeb gospodarki i rynku pracy, a tym samym zwiększenie szans uczelni na sprostanie wyzwaniom gospodarki opartej na wiedzy poprzez wdrożenie wielopłaszczyznowego programu rozwojowego uczelni.

Projekt „KLEKSS – Kapitał Ludzki – Edukacyjny Komponent Strategii Szkoły” obejmie swoim wsparciem studentów oraz osoby zatrudnione, gdyż jego celem szczegółowym jest zwiększenie liczby absolwentów kierunków matematyczno-przyrodniczych i inżynierskich oraz podniesienie umiejętności i kwalifikacji osób z wyższym wykształceniem. W ramach tego projektu przewidziano „Repetytorium z matematyki” oraz „Repetytorium fizyki z elementami chemii” dla studentów I roku. Studenci ostatnich lat studiów ścisłych I i II stopnia, absolwenci tych studiów oraz osoby pracujące w branżach technicznych będą mogli wziąć udział w kursie „Podstawy robotyki”. Kurs „Podstawy tworzenia prezentacji multimedialnych” przeznaczony będzie dla studentów i absolwentów wszystkich kierunków oraz osób pracujących. W ramach KLEKSS’a przewidziano również uruchomienie studium podyplomowego „Efektywne użytkowanie energii” mające wykształcić grupę osób świadomie wpływających na efektywne użytkowanie energii w swoim najbliższym otoczeniu.

„KLEKSS BIS” ma na celu zwiększenie szans studentów i absolwentów na zatrudnienie, podniesienie jakości usług uczelnianego Biura Karier oraz wzmocnienie współpracy uczelni z pracodawcami. Autorzy projektu zaplanowali uruchomienie programu stażowego „Weź pracę w swoje ręce” mającego zwiększyć szanse studentów i absolwentów na zatrudnienie zgodne z kwalifikacjami, programu „Przyszłość młodych w naszych rękach – mającego na celu udział pracodawców w procesie kształcenia m.in. poprzez organizację spotkań, wywiadów zogniskowanych służących wypracowaniu wspólnego stanowiska związanego z modyfikacją programów kształcenia dla wybranych kierunków. W ramach KLEKSS’a BIS przewidziano również wsparcie działalności uczelnianego Biura Karier. Przekazane środki pomogą zorganizować dodatkowe warsztaty i spotkania ułatwiające studentom poruszanie się po rynku pracy dzięki zapoznaniu z tematyką obejmującą zagadnienia przygotowania do założenia własnej firmy, tworzenia indywidualnych planów rozwoju, technik autopromocji itp. Wsparci zostaną również doradcy zawodowi poprzez udział w różnych formach szkoleń podwyższających ich kwalifikacje.

Zgodnie z planami, oba projekty realizowane będą cyklicznie, do października 2012 r.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wróć do góry