Aktualności

• W dniu 24 czerwca br. o godz. 12.00 odbędzie się zakończenie roku akademickiego 2016/2017. Nasi najmłodsi studenci otrzymają dyplomy ukończenia Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Po części oficjalnej, o godz. 12.30 wysłuchamy wykładu Pana Bogdana Janusa pt. „Szybciej niż w okamgnieniu” . Po wykładzie (ok. godz. 13.20, sala C 06) każdy będzie miał okazję  pod mikroskopem dokładnie przyjrzeć się roślinnym i zwierzęcym formom, przypomnimy sobie tangramy oraz origami, czyli artystyczną stronę matematyki oraz zagramy w ciekawą grę ekonomiczną.
  • Temat wykładu: „Szybciej niż w okamgnieniu”. Czy zastanawialiście się kiedyś co dokładnie dzieje się gdy pęka balon? Albo dlaczego ważki są tak doskonałymi lotnikami? Dowiemy się tego oglądając filmy z kamery szybkostrzelnej, dzięki której możemy przyjrzeć dokładnie bardzo szybkim zjawiskom. Zjawisko trwające dla nas sekundę oglądane okiem tej kamery może trwać od półtorej minuty do nawet siedmiu godzin! Po tym wykładzie latająca mucha już nigdy nie będzie dla Was jedynie męczącym owadem, a stanie się wyrafinowanym tworem inżynierii natury. Dowiemy się też oczywiście jak działają kamery szybkostrzelne, dlaczego (jeszcze) nie są w nie wyposażone np. telefony komórkowe i jak wygląda warsztat filmowca szybkostrzelnego. Wykład poprowadzi Pan Bogdan Janus – popularyzator nauki, z wykształcenia fizyk techniczny. W latach 2011-2015 pracował w laboratorium fizycznym Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, od 2016 r. pracuje w Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź, gdzie zajmuje się tworzeniem ekspozycji oraz laboratoriami. W 2009 r. wraz z Kołem Naukowym Fizyków Politechniki Łódzkiej „Kot Schrödingera” otrzymał nagrodę „Popularyzator Nauki 2009” w konkursie Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest współautorem książki „Laboratorium w szufladzie. Fizyka” wydanej w 2016 r. przez PWN.

Ponad 33 tys. zł od ministerstwa dla Uniwersytetu Dziecięcego PWSZ

f5abad7075edd82173981375f8bf1bc2Dokładnie 33 200 zł trafi do Uniwersytetu Dziecięcego działającego przy tarnowskiej PWSZ. Uczelnia znalazła się w gronie 65 zwycięskich projektów, które otrzymają dofinansowanie od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Od lutego do czerwca zaplanowaliśmy 9 zajęć w formie wykładów i warsztatów dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat.

Pierwsze zajęcia zainaugurujemy w dniu 18 lutego br. wykładem mgr inż. Barbary Partyńskiej -Brzegowy nt. „Historia pieniądza”.

Program „Uniwersytet Młodego Odkrywcy” jest realizowany w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki wyrażonej w strategii Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zajęć

Aby zapisać dziecko na zajęcia należy wypełnić formularz elektroniczny.