Konferencje naukowe o zasięgu międzynarodowym, bardzo ciekawe wykłady i spektakularne pokazy chemiczne – tak w telegraficznym skrócie wygląda naukowa część obchodów 20-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Najchętniej wybierana przez studentów tego typu uczelnia w Polsce zaprasza wszystkich chętnych do udziału w świętowaniu jubileuszu.

Już w poniedziałek, 14 maja odbędzie się VII Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych poświęcona regionalnym determinantom rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Zaplanowaliśmy kilkanaście bardzo ciekawych referatów przedstawicieli SKN oraz kilka wystąpień zaproszonych gości, przedstawicieli naszych stałych partnerów, np. ZUS-u oraz patrona konferencji – Tarnowskiego Klastera Przemysłowego – zapowiada mgr inż. Barbara Partyńska-Brzegowy, uczelniana Koordynatorka ds Przedsiębiorczości Akademickiej.

Zwieńczeniem poniedziałku będzie wręczenie nagród w konkursie filmowym „Ja cię kręcę”, którego uczestnicy tworzyli filmy promujące PWSZ w Tarnowie.

Niezwykle ciekawie zapowiadają się propozycje przygotowane na wtorek, 15 maja. Tego dnia najstarsza w Polsce wyższa szkoła zawodowa zaprasza na Tarnowski Dzień Naukowców, którego głównym elementem widowiskowe pokazy chemiczne, prezentacje popularnonaukowe oraz wykład. – Skupię się w nim na tym, jak współczesna chemia wykorzystuje sztuczną inteligencję – zapowiada dr Rafał Kurczab, laureat tegorocznej nagrody Rektora PWSZ dla Młodego Naukowca.

Tego dnia rozstrzygnięty zostanie ponadto kolejny z jubileuszowych konkursów – fotograficzny pod hasłem „Przyroda Tarnowa w obiektywie”.

Ciekawą propozycję przygotowali matematycy, którzy zapraszają na wykład dr. Krzysztofa Ciesielskiego pod frapującym tytułem „Od Pitagorasa do miliona dolarów”.

Środa, 16 maja przyniesie aż dwie konferencje. Pierwsza z nich to Sesja Studenckich Kół Naukowych „Smart World – Człowiek, Nauka, Technologia”, a druga to Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Choroby cywilizacyjne XXI wieku – cukrzyca”.

– Jej dopełnieniem będą darmowa badania oraz porady medyczne dla mieszkańców Tarnowa i regionu – zapowiada dr Małgorzata Kołpa, Prorektor ds Współpracy i Rozwoju PWSZ.

Ciekawym wydarzeniem środy będzie także uruchomienie okolicznościowej stacji łączności krótkofalarskiej, przygotowanej specjalnie na okoliczność konferencji „Smart World”.

Czwartek, 17 maja ponownie należeć będzie do Instytutu Politechnicznego, który wspólnie ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich zaprasza na konferencję poświęconą elektromobilności.

Ostatnią pozycją naukowego programu obchodów jest kolejna konferencja poświęcona ochronie zdrowia. W środę, 30 maja do Tarnowa zjadą bowiem fizjoterapeuci, którzy wezmą udział w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pod hasłem „Wyzwania współczesnej fizjoterapii – praktycy w praktyce”.

– Zapraszam serdecznie w imieniu naszych naukowców oraz studentów, którzy bardzo aktywnie włączyli się przygotowanie tak bogatego programu – kończy Rektor PWSZ, dr hab. inż. Jadwiga Laska, prof. PWSZ.

Szczegółowy program wszystkich imprez znaleźć można na stronie poświęconej jubileuszowi.