13 lutego 2015 r. w holu Centrum Sztuki Mościce otwarta została wystawa studentów kierunków grafika oraz wzornictwo „Plakat społeczny i kulturalny”.

Na wystawie, która będzie czynna do 1 marca 2015 r. prezentowanych jest kilkadziesiąt pełnowymiarowych prac studentów kierunków artystycznych tarnowskiej PWSZ.

Galeria zdjęć autorstwa Przemysława Sroki

Plakat powstaje na styku kreacji i informacji, jest wypadkową talentu i inteligencji projektanta oraz oczekiwań i przyzwyczajeń odbiorcy. Dobry plakat jest próbą umiejętnego wykorzystania wszystkich sprzyjających i niesprzyjających warunków zewnętrznych do zaistnienia frapującego obrazu. Komunikatu odciskającego głębszy ślad w świadomości aniżeli pozbawiony emocji plastycznego image, lakoniczny wizualnie, komunikat werbalny, tekst. Dlatego też plakat jest, tak sądzę, niezwykle istotnym środkiem dydaktycznym w ofercie programowej dla studentów kierunków projektowych z zakresu sztuk wizualnych. To ożywcze dla wyobraźni połączenie słowa i obrazu, przewrotność, emocjonalność kompozycji i koloru, duży format oraz zindywidualizowanie narracji, pozwala na wprowadzenie studentów w arkana projektowania poprzez różnorodny i frapujący aspekt odniesień kulturowych i socjalnych. Jednocześnie pozostawia szerokie pole dla rozwoju własnej wrażliwości. Aby jednak zweryfikować trafność decyzji i komunikatywność przekazu należy pozwolić plakatowi zaistnieć w przestrzeni publicznej. Stąd idea większego pokazu, wyjścia poza mury uczelni z „tezami”, o których weryfikację poprosimy wszystkich, którzy zaszczycą nas wizytą w Centrum Sztuki Mościce, aby zobaczyć owoce pracy młodych projektantów, studentów Instytutu Sztuki PWSZ w Tarnowie. Zapraszamy! – dr Bartłomiej Bałut (inicjator wystawy, starszy wykładowca w Instytucie Sztuki PWSZ w Tarnowie, prowadzący przedmiot Grafika Reklamowa na kierunku Grafika).

Wróć do góry