Dokładnie 23 lata temu, 19 maja 1998 roku, Rada Ministrów wydała rozporządzenie o powołaniu z dniem 1 lipca 1998 r. Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, pierwszej uczelni tego typu w Polsce. Podczas inauguracyjnej rekrutacji przyjęliśmy łącznie 511 studentów, którzy mogli wybierać spośród zaledwie ośmiu specjalności. Po 23 latach jesteśmy nie tylko najstarszą, największą, ale i najchętniej wybieraną PWSZ w kraju. Obecnie studiuje u nas ponad 4 tysiące młodych ludzi, a liczba absolwentów przekroczy niebawem 22 tysiące. Przyszli studenci mają do wyboru 21 kierunków, 34 specjalności w ramach studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich II stopnia oraz magisterskich jednolitych. 24 rekrutacja w historii PWSZ rozpocznie się 1 czerwca 2021.

– Mieliśmy nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli nam na organizację święta Uczelni w sposób tradycyjny, umożliwiający spotkanie w gronie studentów, pracowników i przyjaciół PWSZ. Niestety, mimo poprawy, sytuacja jeszcze nie jest na tyle dobra, by było to możliwe, a nie chcemy mnożyć kolejnych spotkań w formule on-line. Zdecydowaliśmy zatem, aby z „prawdziwym” świętowaniem poczekać, co nie oznacza, że zapomnieliśmy o naszych urodzinach – wyjaśnia Rektor dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni.

Aby uczcić 23. urodziny, najstarsza polska PWSZ zaprasza zatem na kilka wydarzeń uświetniających rocznicę. – Tradycyjnie jednym z elementów Święta Uczelni była coroczna konferencja z okazji Tarnowskich Dnie Elektryki – mówi Piotr Kopa, rzecznik prasowy PWSZ.

18 maja w seminarium naukowym w formule online, zorganizowanym w ramach Tarnowskich Dni Elektryki przez studenckie koła naukowe Wydziału Politechnicznego (SEP oraz Elektroeneregtyków), wzięło udział ponad 160 uczestników z całej Polski. Wydarzenie zbiegło się z rozstrzygnięciem konkursu Stowarzyszenia Elektryków Polskich na najlepszą pracę dyplomową. Wszystkie nagrodzone prace należą do absolwentów PWSZ w Tarnowie; kierunków elektronika i telekomunikacja oraz elektrotechnika. Galę wręczenia nagród można obejrzeć na platformie You Tube.

Pozostałe to:

wykład otwarty pt. „Zygmunt Gloger – językoznawca antropolog. Inedita”, który już w czwartek, 20 maja, przedstawią prof. dr hab. Joanna Okoniowa i prof. dr hab. Jan Okoń;

• 28 maja odbędzie się Międzyuczelniany Turniej League of Legends o Puchar Rektora PWSZ w Tarnowie organizowany przez Klub Uczelniany AZS PWSZ w Tarnowie oraz Katedrę Informatyki;

rozstrzygnięcie Konkursu dla Młodych Naukowców PWSZ (datę podamy wkrótce);

konferencja naukowa poświęcona ekologii oraz sadzenie pierwszego w Tarnowie drzewa tlenowego zaplanowana na 8 czerwca.

– Mam nadzieję, że te propozycje wynagrodzą wszystkim brak „normalnych” uroczystości rocznicowych, tym bardziej, że już teraz pracujemy nad kilkoma niespodziankami dla studentów, pracowników i sympatyków naszej Uczelni – dodaje Piotr Kopa.

– To, czego doświadczamy od momentu wybuchu epidemii, pokazuje niezbicie wagę relacji międzyludzkich, potrzebę i zarazem siłę tworzenia społecznych więzi, wartość bycia członkiem wspólnoty. Naszą zaczęliśmy budować niemal ćwierć wieku temu i mimo wielu spektakularnych osiągnięć oraz niesamowitej drogi, jaką pokonaliśmy od pierwszej PWSZ w kraju do największej i najpopularniejszej uczelni tego typu w Polsce, wiem, że to dopiero początek drogi. Razem piszemy historię naszej Alma Mater, zmieniając rzeczywistość Tarnowa i regionu. Wszystkim, którzy nam zaufali i wybrali naszą Uczelnię, wszystkim Pracownikom, Absolwentom, Przyjaciołom życzę z okazji naszych urodzin zdrowia, sił i kreatywności, które pozwolą nam rozwijać akademicki Tarnów zgodnie z naszymi marzeniami. 23 lata to dopiero początek naszej historii – mówi Rektor Małgorzata Kołpa.

Wróć do góry