Matura próbna z chemii

Serdecznie zapraszamy uczniów klas maturalnych
do sprawdzania swojego przygotowania do matury
z Zakładem Chemii PWSZ w Tarnowie

Matura z chemii to bardzo duże wyzwanie, a rok spędzony w klasie maturalnej to czas wielokrotnego sprawdzania przygotowania do tego egzaminu. W ramach kolejnych, nieustających powtórek i ćwiczeń wszystkich uczniów klas maturalnych zapraszamy do odwiedzania strony Zakładu Chemii PWSZ w Tarnowie.

Strona ma charakter mobilizującego „kalendarza maturalnego”. Zagadnienia obowiązujące na maturze zostały podzielone na siedem jednostek  – na każdy miesiąc (od października do kwietnia) przewidziano zadania skoncentrowane tematycznie wokół kilku zagadnień.

Zadania typu maturalnego przygotowane przez nauczycieli akademickich Zakładu Chemii pozwolą na bieżące sprawdzenie wiedzy, umiejętności projektowania doświadczeń czy analizy wyników. Rozwiązanie zadań będzie niewątpliwie cennym elementem próby generalnej przed egzaminem majowym.

Życzymy sukcesów i pozytywnych wrażeń!

Zestaw tablic do próbnych arkuszy maturalnych


Wrzesień

zadania treningowe:

zadanie 1

zadanie 2

Doświadczenia chemiczne, które warto znać:

#1 Badanie właściwości skał wapiennych

 

Główny składnik skały wapiennej – węglan wapnia – reaguje z kwasem solnym z wydzieleniem dwutlenku węgla, który powoduje zmętnienie wody wapiennej. W ten sposób można wykryć obecność także innych węglanów.