Matura próbna z chemii
Serdecznie zapraszamy uczniów klas maturalnych
do sprawdzania swojego przygotowania do matury
z Katedrą Chemii PWSZ w Tarnowie
Matura z chemii to bardzo duże wyzwanie, a rok spędzony w klasie maturalnej to czas wielokrotnego sprawdzania przygotowania do tego egzaminu. W ramach kolejnych, nieustających powtórek i ćwiczeń wszystkich uczniów klas maturalnych zapraszamy do odwiedzania strony Katedry Chemii PWSZ w Tarnowie.
Strona ma charakter mobilizującego „kalendarza maturalnego”. Zagadnienia obowiązujące na maturze zostały podzielone na siedem jednostek – na każdy miesiąc (od października do kwietnia) przewidziano zadania skoncentrowane tematycznie wokół kilku zagadnień.
Zadania typu maturalnego przygotowane przez nauczycieli akademickich Katedry Chemii pozwolą na bieżące sprawdzenie wiedzy, umiejętności projektowania doświadczeń czy analizy wyników. Rozwiązanie zadań będzie niewątpliwie cennym elementem próby generalnej przed egzaminem majowym.
Życzymy sukcesów i pozytywnych wrażeń! 🙂
Zestaw tablic do próbnych arkuszy maturalnych
Styczeń
Stan równowagi chemicznej. Kinetyka chemiczna.
Doświadczenia chemiczne, które warto znać:
#9 Równowaga reakcji kompleksowania jonu Fe3+
Kompleks rodankowy żelaza(III) po silnym rozcieńczeniu wodą przekształca się w akwakompleks, co skutkuje zmianą barwy. Dodatek jonów Fe3+ lub SCN– powoduje przesunięcie równowagi w stronę tworzenia kompleksu rodankowego (reguła przekory: dodatek substratów przesuwa reakcję w stronę tworzenia produktów).
Luty
Węglowodory i fluorowcopochodne węglowodorów.
Marzec
Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów.
Kwiecień
Wielofunkcyjne pochodne węglowodorów.
Maj
MATURA !!!