Tarnowskie Piątki Chemiczne

„…Z osiągnięć farmacji, kosmetologii i chemii żywności korzystamy wszyscy na co dzień. Chemiczny jest także charakter życia, emocji, nastrojów i wzniosłych uczuć. Bez chemii nie byłoby wielu pięknych zdarzeń w historii świata…”

                                                      prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński

 

Podczas cyklu wykładów popularno-naukowych adresowanych do uczniów liceów, techników, uczniów klas 7 – 8 szkół podstawowych, zatytułowanego:

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE 

nauczyciele akademiccy Katedry Chemii udowadniają, że chemia jest w nas i wokół nas. Chemia żywi, leczy, upiększa, ogrzewa, buduje – jest wszechobecna, wciąż odpowiada na nowe wyzwania i pokazuje nam nowe możliwości.

Zapraszamy uczniów liceów i techników oraz uczniów klas 7-8 szkół podstawowych do wzięcia udziału w dziewiątej edycji wykładów popularno – naukowych o chemii, która rozpocznie się w październiku 2019 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Spotkania adresowane są do całych klas pod opieką nauczyciela. Opiekun grupy uczniów proszony jest o wcześniejszą rezerwację miejsc w Dziale Kształcenia Ustawicznego PWSZ w Tarnowie (tel. 14 63 16 568) najpóźniej do środy poprzedzającej wybrany wykład.

 

Tarnowskie Piątki Chemiczne w roku akademickim 2019/2020:

piątek 21 lutego 2020 r., godz. 10.00;
dla uczniów klas 7 -8 szkół podstawowych
dr Małgorzata Martowicz,Znaczenie gazów dla życia na Ziemi.”
Czy ditlenek węgla to tylko zagrożenie dla środowiska, czy może przynosić nam jakieś korzyści? Dlaczego jeden ozon jest dobry a inny zły i jak oddziałują one na nasze życie? Jakie zagrożenia czyhają na nas w atmosferze ziemskiej? Czy wodór może stać się paliwem przyszłości? Podczas spotkania spróbujemy odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące gazów w naszym otoczeniu.

piątek 13 marca 2020 r., godz. 10.00 
dla uczniów liceów i techników
dr inż. Piotr Niemiec, „Obliczenia szybsze niż myśli – komputer kwantowy.
Podczas wykładu poruszony zostanie temat budowy oraz zasady działania komputera kwantowego. Do budowy komputera kwantowego wykorzystać można wiele zjawisk fizycznych zachodzących na poziomie kwantowym, takich jak zjawisko magnetycznego rezonansu jądrowego, polaryzacja światła czy przejścia energetyczne elektronów na powłokach walencyjnych. Klasyczne komputery i procesory często wykorzystuje się do pracy równoległej, aby zwielokrotnić ich możliwości. W przypadku komputera kwantowego mowa jest o gigantycznej, praktycznie nieskończonej liczbie prowadzonych równolegle operacji. Taki komputer miałby wielką przewagę nad dzisiejszymi, nawet najbardziej potężnymi maszynami. W ciągu sekund powinien poradzić sobie z obliczeniami, które współczesnym komputerom zajęłyby setki czy tysiące lat.


Spotkania, które odbyły się w roku akademickim 2019/2020:

piątek 11 października 2019 r., godz. 10.00
dla uczniów klas 7 -8 szkół podstawowych
dr Agata Lada, Jak osłodzić sobie życie?
Wszyscy, mali i duzi, w słoneczny i w deszczowy dzień, latem i zimą szukamy sposobów by osłodzić sobie życie. Zapraszamy na wykład, w trakcie którego zgłębimy tajemnice miodu, któremu czasami przypisuje się niemal magiczne właściwości. Poszukamy odpowiedzi dlaczego na półkach sklepowych ze zdrową żywnością zagościły listki Stewii. Wyjaśnimy czy aspartam jest niebezpieczny. Dowiemy się czy tagatoza ma coś wspólnego z glukozą. Odkryjemy dlaczego mleko jest słodkie. I oczywiście w naszej wędrówce nie zabraknie muzy artystów, obiektu wielu westchnień – CZEKOLADY. Sandra Boynton stwierdziła: „Badania wskazują, że na dziesięciu ludzi, czternastu lubi czekoladę”. Przynieście czekoladę by się przekonać.

piątek 15 listopada 2019 r., godz. 10.00;
dla uczniów liceów i techników
dr Krzysztof Kleszcz, „Elektrochemia – nie taka straszna.”
Elektrochemia nie cieszy się zbytnią popularnością, tymczasem jest działem chemii, który w rewolucyjny sposób zmienił życie ludzi. Współczesne osiągnięcia elektrochemii są nie do przecenienia, a jednym z przykładów są coraz mniejsze i coraz bardziej pojemne akumulatory – zarówno te, do zasilania smartfonów, jak i samochodów elektrycznych. Wiele praw elektrochemii można zrozumieć poprzez efektowne eksperymenty, więc poza odrobiną teorii, na wykładzie zostaną zademonstrowane doświadczenia elektrochemiczne, które przybliżą tematykę ogniw, elektrolizy i korozji.

piątek 13 grudnia 2019 r., godz. 10.00 
dla uczniów klas 7 -8 szkół podstawowych
dr Agata Lada, Historia jednego zapachu.
Zapraszamy w podróż do świata perfum – niewidzialnych, ale obecnych w mniej i bardziej ważnych chwilach naszego życia. Niektóre z perfum tylko na krótko zagościły na półkach sklepowych, a inne budzą zachwyt od lat. Co skrywa w sobie flakonik perfum? Gdzie poszukiwać składników do wyrobu perfum? Piżmo, ekstrakt z kłączy irysa, amber, cywet i tuberoza – dlaczego ich ceny przyprawiają o zawrót głowy? Wyjaśnimy, jak na drodze destylacji z parą wodną oraz ekstrakcji uzyskuje się olejki zapachowe.

piątek 17 stycznia 2020 r., godz. 10.00;
dla uczniów liceów i techników
dr hab. Rafał Kurczab, „Czego nie wiecie o dopalaczach?”
Dopalacze stanowią obecnie niezwykle gorący temat – nie tylko w debacie publicznej w Polsce, ale także na całym świecie. Tylko w latach 2015-2017 na rynku europejskim pojawiło się około 200 związków psychoaktywnych używanych jako główny składnik dopalaczy. Sprzedawane są pod niemal każdą postacią (proszku, tabletek, kapsułek, płynów, zapachowych mieszanek do palenia, mieszanek ziołowych, skrętów), a ich działanie nie do końca jest jeszcze poznane. Czym są dopalacze, skąd się wzięły oraz jak destrukcyjnie wpływają na nasz centralny układ nerwowy? Te zagadnienia zostaną omówione w ramach wykładu, na przykładzie kilku substancji.


Archiwum (tematyka i zdjęcia) z dotychczasowych wykładów w ramach Tarnowskich Piątków Chemicznych

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2018/2019
Galeria zdjęć z ósmej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2017/2018
Galeria zdjęć z siódmej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2016/2017
Galeria zdjęć z szóstej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2015/2016
Galeria zdjęć z piątej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2014/2015
Galeria zdjęć z czwartej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2013/2014
Galeria zdjęć z trzeciej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2012/2013
Galeria zdjęć z drugiej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2011/2012
Galeria zdjęć z pierwszej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH


PWSZ w Tarnowie organizuje również TARNOWSKIE PIĄTKI MATEMATYCZNE

  • Udostępnij:
  • Facebook, dodaj do
  • Share on Google+
  • Twitter, dodaj do