Tarnowskie Piątki Matematyczne 2016/2017

Spotkania w roku akademickim 2016/2017:

DSC_5500piątek 5 lutego 2016 r.
dr Adam JanikPo co jest matematyka ? 
Pokażemy trzy przykłady zastosowania matematyki w ekonomii, polityce i medycynie:

– czy należy dążyć do wprowadzania przemysłu na tereny rolnicze i rolnictwa na tereny przemysłowe?
– czy zawsze referendum daje odpowiedź na pytanie, czego chcą wyborcy?
– jak działa tomograf?


DSC_5636piątek 4 marca 2016 r.
prof. dr hab. Leszek Gasiński, Czy można usłyszeć kształt bębna ?
Na wykładzie zapoznamy się z pewnym równaniem matematycznym opisującym ruch bębna, a co za tym idzie dźwięk jaki wydaje bęben. Zastanowimy się nad pytaniem jak się ma kształt bębna do wydawanego przez niego dźwięku. W końcu dowiemy się, czy słysząc dźwięk bębna, można odgadnąć jego kształt.

a
IMG_20150306_104850piątek 8 kwietnia 2016 r.
dr  Paweł Ozorka, Przybliżenie, czyli jak ładnie i w miarę dokładnie zastąpić trudne prostym.
Na wykładzie przedstawimy pojęcia przybliżenia oraz ciekawe i zaskakujące przybliżenia liczb oraz funkcji.

????????????????????????????????????

piątek 4 listopada 2016 rDominik Burek, O trzecim problemie Hilberta
Za co w XIX wieku można było zdobyć nagrodę 500 złotych franków ? Otóż, na przykład za rozwiązanie jednej z wersji problemu matematycznego, który później nazwano trzecim problemem Hilberta. O tym problemie, jego historii, rozwiązaniu i samej sylwetce Hilberta posłuchamy podczas wykładu.

a

jszczpiątek 2 grudnia 2016 r. dr Jerzy Szczepański, Zofia i jej liczby
W roku 2016 przypada 240. rocznica urodzin i 185. rocznica śmierci Sophie Germain, francuskiej matematyczki, pierwszej kobiety, która uzyskała stopień naukowy na uniwersytecie. Opowiemy o pasjach naukowych nastoletniej Sophie i jej pracy naukowej w kolejnych latach, która znalazła uznanie w oczach ‚księcia matematyków’ – Carla Friedricha Gaussa.

a

piątek 13 stycznia 2017 r.
Barbara CiesielskaAgnieszka Kowalczyk, Dlaczego Wikipedia jest na pierwszym miejscu, czyli jak działa wyszukiwarka Google?

Dlaczego po wpisaniu hasła w wyszukiwarkę Google jako pierwszy zwykle pojawia się link do strony artykułu z Wikipedii? W jaki sposób można tworzyć rankingi? Jak ustalić poziom głośności rozmów przy stoliku w kawiarni, tak aby wszyscy mogli rozmawiać swobodnie? Na wszystkie te pytania (a także wiele innych!) możemy odpowiedzieć za pomocą wyników z początku XX wieku autorstwa dwóch niemieckich matematyków. Podczas warsztatów przedstawiony zostanie schemat działania algorytmu PageRank stojącego za wyszukiwarką Google. Następnie utworzymy kilka rankingów – przy okazji pokazując, że w zależności od sposobu postępowania możemy uzyskać zgoła inne wyniki.

piątek 3 marca 2017 r.
Barbara Ciesielska, Agnieszka Kowalczyk, Tam, gdzie matematyka, sztuka i magia łączą swoje siły, czyli zaskakujące fakty o origami.

Mówi się, że origami powstało dwa tysiące lat temu wraz z wynalezieniem papieru. W tym kontekście wydaje się zaskakujące, że początek odkrywania matematyki stojącej za składaniem papieru przypada dopiero na lata osiemdziesiąte zeszłego stulecia. Dziś gałąź nauki zwana origami obliczeniowym (ang. computational origami) rozwija się bardzo prężnie. Będzie można dowiedzieć się m.in. czym jest magiczna sztuczka-zagadka „fold & one cut”, a także co mają wspólnego origami i białko. Origami nie jest nudne!

piątek 7 kwietnia 2017 r.
dr Paweł Ozorka, Matematyczne RPG
Przedstawione zostaną ciekawe zastosowania matematyki do tworzenia gier komputerowych.

  • Udostępnij:
  • Facebook, dodaj do
  • Share on Google+
  • Twitter, dodaj do