Tarnowskie Matematyczne Piątki w 2015

Spotkania w 2015 roku:

 

DSC_0013piątek 9 stycznia 2015 r.
prof. dr hab. Mirosław Baran, Matematyka z Mathematicą.
Opowiemy o tym, jak można używać komputera do rozwiązywania problemów matematycznych i testowania hipotez oraz o tym, jak zobaczyć to, co trudno jest obliczyć.

a

a

IMG_20150306_104850piątek 6 marca 2015 r.
 dr Paweł Ozorka, Matematyczne gry.
Przedstawię ciekawe zastosowania matematyki do tworzenie gier komputerowych.

 

 

 ARygiel_20120113piątek 10 kwietnia 2015 r.dr Agnieszka Rygiel, Oszustwa w majestacie matematyki.

Jak nie dać się oszukać mniej lub bardziej subtelnym chwytom propagandowym, mającym rzekomo matematyczne podstawy? Dlaczego procenty, choć wydają się nieszkodliwe, bywają niebezpieczne? Odpowiedzi na te i podobne pytania poszukamy podczas kwietniowego wykładu.

SAM_2889piątek 9 października 2015 r.
mgr Barbara Dziadkowiec, Matematyk zrobi to lepiej – prezentacja sylwetki Hugona Steinhausa.
Współtwórca lwowskiej i wrocławskiej szkoły matematycznej, specjalista w dziedzinie dochodzenia ojcostwa, gier hazardowych, kontroli jakości produkcji, taryf energetycznych,…, mistrz słowa,…, zegarmistrz słoneczny,…. Kim był Hugo Steinhaus? Przyjdź i spróbuj z nami znaleźć odpowiedź.

SAM_3028piątek 6 listopada 2015 r.
dr Jerzy Szczepański, Modelowanie zdarzeń ekstremalnych.
Natura płata nam figle i doświadczamy zjawisk, które nie występują przeciętnie, np. ekstremalnie wysokie temperatury w lecie, wyjatkowo wysokie fale powodziowe, czy gwałtowne huraganowe wiatry. Opowiemy dlaczego prognozowanie takich zjawisk ekstremalnych jest wyjątkowo trudne i przedstawimy pewne modele matematyczne, za pomocą których szacuje się ekstremalne wartości i częstość ich występowania.


SAM_3246piątek 4 grudnia 2015 r.
prof. dr hab. Włodzimierz Zwonek, Liczby zespolone – geneza, własności i zastosowania.
O
graniczając się w rozpatrywaniu rozmaitych zagadnień do zbioru liczb rzeczywistych napotykamy pewne ograniczenia i problemy. Część z nich zniknie lub może zostać wyjaśnionych jeśli dopuści się posługiwanie szerszym zbiorem liczb – zwanych liczbami zespolonymi. Na wykładzie przedstawiona zostanie konstrukcja liczb zespolonych, ich własności oraz niektóre (czasem spektakularne) zastosowania.

  • Udostępnij:
  • Facebook, dodaj do
  • Share on Google+
  • Twitter, dodaj do