W ramach drugiej edycji Konfrontacji Plakatu Studenckiego – wystawy organizowanej przez Wydział Sztuki PWSZ w Tarnowie –  już od 21 maja będziemy mogli oglądać około 200 plakatów drukowanych i wyświetlanych (w tym także animowanych) autorstwa studentów jedenastu polskich uczelni. 

Festiwal skierowany jest do studentów kierunków artystycznych, osób zainteresowanych grafiką projektową, ale przede wszystkim do miłośników sztuki plakatu. Celem wystawy jest analiza aktualnych trendów rozwoju plakatu. W trakcie wystawy, dzięki nadesłanym reportażom fotograficznym, zwiedzający będą mogli zajrzeć do poszczególnych pracowni, poczuć ich twórczą atmosferę oraz zobaczymć studentów i wykładowców podczas pracy.

– Ogólnodostępna część tegorocznych Konfrontacji będzie eksponowana na płycie Rynku. Pokażemy tam przede wszystkim plakaty reklamowe i manifesty ideowe, rodzaje grafiki użytkowej związanej tematycznie na ogół z ulicą. W części galeryjnej, poza kontynuacją powyższego wątku, będą eksponowane również plakaty o funkcji dekoracyjnej, bliżej związane z wnętrzami, oraz projekty animowane, które spotykamy na wyświetlaczach, ekranach lub w salach studyjnych – zapowiadają organizatorzy.

 

Prezentowane plakaty tematyką nawiązują do klasyki literatury, muzyki, teatru, filmu, a także bieżących tematów społecznych. W porównaniu do ubiegłorocznej edycji wydarzenia zobaczymy więcej plakatów zaangażowanych i manifestów, które powstały pod wpływem aktualnych wydarzeń. Prace są głosem młodego pokolenia projektantów, co widoczne jest szczególnie w sferze idei i formy.

Zdaniem organizatorów plakat stał się obecnie szczególnie widoczną i bliską ludziom formą sztuki: Współcześnie w dobie digitalizacji, gdy niemal każdy uznaje za naturalne posiadanie urządzenia z wyświetlaczem, plakat jest nam jeszcze bliższy. Pod wpływem światowych wydarzeń ostatniego roku częściej widzimy go na wyświetlaczu niż, jak dotychczas, w wersji drukowanej. Multimedialne informacje, elektroniczne podpisy, cyfrowe życzenia, zdalne spotkania… Plakat dobrze się czuje w przestrzeni wirtualnej, a jego animowane czy interaktywne rodzaje są już codziennością. Wydaje się, że jest to najważniejszy kierunek rozwoju tej dziedziny sztuki.

W Konfrontacjach Plakatu Studenckiego wezmą udział:

  • Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku,
  • Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
  • Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie,
  • Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi,
  • Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie,
  • Akademia Sztuki w Szczecinie,
  • Instytutu Sztuk Plastycznych w Cieszynie,
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie,
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie,
  • Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu,
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 21 maja (wernisaż –  godz. 18.00) do 13 czerwca br.

Kurator wystawy: mgr Wojciech Kołek.

Rada programowa: prof. Wojciech Regulski, dr hab. Dariusz Vasina, dr Bartłomiej Bałut, mgr Joanna Tyborowska.

Strona wydarzenia na Facebooku.

Wśród zaprezentowanych plakatów zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. te prace:

W czasie Konfrontacji Plakatu Studenckiego w Tarnowskim Centrum Kultury będzie można zobaczyć również wystawę plakatów pochodzących ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi pt. 35/35 NAGRODY. Wystawa plakatów filmowych. Ponadto 1 czerwca w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie rusza wystawa plakatów Joanny Górskiej i Jerzego Skakuna HOMEWORK MÓWI. Wydarzenia te odbywają się w ramach 35 Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Wróć do góry