Ta wiadomość uradowała wszystkich miłośników literatury i talentu Olgi Tokarczuk! Literacka Nagroda Nobla trafiła dziś do rąk polskiej pisarki, która w ubiegłym roku gościła w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na zaproszenie pracowników i studentów Wydziału Humanistycznego. Wspomnienia związane z tym niezwykłym wydarzeniem wróciły do nas dziś ze zdwojoną siłą, gratulując zatem Pani Oldze Tokarczuk zasłużonej nagrody, przypominamy galerię zdjęć wykonanych podczas pamiętnych „Spotkań z Humanistyką”, które – dodajmy – stanowiły część obchodów 20-lecia naszej Uczelni.

Jak zaczęła przygodę z pisaniem? Czy w trakcie tworzenia myśli o czytelnikach? Jakie wartości są dla niej najważniejsze? Skąd pomysł na „bizarność” opowiadań? Skąd czerpie inspiracje językowe dla sposobu wysławiania się swoich bohaterów? Co chciałaby przekazać maturzystom? Czy literatura powinna być ważna dla młodych ludzi? To tylko niektóre z wielu pytań, na które odpowiadała Olga Tokarczuk.

Nie można napisać powieści bez choćby podstawowego poziomu empatii. Mało tego, empatię można przez powieść ćwiczyć – myślę o czytelnikach. Jeżeli chcemy mieć społeczeństwo ludzi otwartych i wrażliwych, to tego typu ćwiczenie jest bardzo ważne – mówiła podczas spotkania.

Spotkanie przebiegło w niezwykle ciepłej i miłej atmosferze. Obecni na sali słuchacze podkreślali również jego merytoryczny wymiar, zwracając uwagę na to, że miłośnikom talentu Olgi Tokarczuk dostarczyło wielu ciekawych informacji dotyczących twórczości, życia i poglądów autorki.

Spotkanie zakończyły pytania od czytelników oraz podpisywanie książek, które stało się już tradycją „Spotkań z Humanistyką”.

Rozmowę z Olgą Tokarczuk prowadzili: prof. dr hab. Teresa Wilkoń, prof. dr hab. Andrzej Borowski i mgr Piotr Nadolnik, wtedy student PWSZ, obecnie doktorant UJ. W przygotowaniach, którymi kierowała Dziekan Wydziału Humanistycznego, dr Joanna Graca, uczestniczyli pracownicy i studenci Katedry Filologii Polskiej PWSZ w Tarnowie.

Dodajmy, że Literacka Nagroda Nobla trafiła do pisarza tworzącego w języku polskim po raz piąty. Warto pamiętać, że w tym roku przyznano dwie Nagrody w dziedzinie literatury, druga trafiła do austriackiego pisarza Petera Handkego.

fot. Wojciech Nowak

Wróć do góry