Małopolska Noc Naukowców 2008
„Noc Naukowców” jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej, realizowanej w ramach 7. Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej. W 2007 roku wydarzenie odbyło się w 150 miastach Europy, ogółem gromadząc ponad 220 tysięcy uczestników, w samym Krakowie wydarzenie zgromadziło ponad 3 500 osób. Na tegorocznej mapie Nocy Naukowców po raz pierwszy zaznaczono Tarnów. W akcji wzięły udział instytucje i firmy takie jak: Mościckie Centrum Kultury, Jednostka Ratownictwa Chemicznego Sp. z o.o. w Tarnowie, Laboratorium Badań Środków Spożywczych działające przy Jednostce Ratownictwa Chemicznego w Tarnowie, Radio RDN Małopolska, Tarnowskie Centrum Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Miejska w Tarnowie, RPM Sound &Voices oraz oczywiście Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie.

Po raz pierwszy drzwi uczelnianych laboratoriów zostały otwarte dla wszystkich chcących spotkać się z nauką i ciekawymi uczonymi, by w atmosferze twórczej zabawy zgłębiać tajniki wiedzy. Dorośli, młodzież i dzieci z ciekawością oglądali wyposażenie pracowni i wypytywało pracowników naukowych o szczegóły prezentowanych urządzeń i doświadczeń. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja tańca synchronicznego robotów oraz zjawiska lewitacji magnetycznej, zaś chętni chcący obejrzeć prezentację przygotowaną przez Zakład Chemii z trudem pomieścili się w sali w której zorganizowano pokaz stosując atrakcyjną oprawę typu światło i dźwięk. Widzowie mogli zobaczyć ciekawe chemiczne sztuczki takie jak np. złoto oszusta, wulkan chemiczny, płonący znicz olimpijski.

Zobacz film z prezentacji zjawiska lewitacji magnetycznej >>>
Zobacz film z prezentacji doświadczeń chemicznych >>>