Posadzenie drzewa tlenowego na terenie kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie oraz konferencja poświęcona zagadnieniom przyjaznego dla mieszkańca środowiska – takie są dwa najważniejsze punkty programu oficjalnej inauguracji działania Nieformalnej Grupy Tarnowskiej. Uczelnia będąca członkiem NGT włączyła się w organizację przedsięwzięcia, które zaplanowano na wtorek, 8 czerwca.

Nieformalna Grupa Tarnowska NGT powstała w wyniku współpracy podmiotów z różnych obszarów w pracach nad projektem miejskim „Tarnów – Nowe Spojrzenie” w ramach programu „Rozwój Lokalny” finansowanego ze środków norweskich i EOG.

NGT powstała jako inicjatywa społeczna mająca na celu aktywowanie różnych środowisk społecznych Tarnowa – organizację i podejmowanie działań integrujących mieszkańców oraz ożywianie dialogu w mieście między przedsiębiorcami, uczelniami, organizacjami pozarządowymi i miastem (Urzędem Miasta).

Główny trzon NGT tworzą: PWSZ w Tarnowie, Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowie (IPH), organizacje pozarządowe – Polskie Forum Klimatyczne, Stowarzyszenie Jemy w Tarnowie, Edumocni, Made in Tarnów, Fundacja Auxilium, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, a także Koordynator procesu rewitalizacji w Tarnowie oraz hydrobiolog – propagator rozwoju nauki w Tarnowie.

Dziesięciu energicznych członków gotowych do działań na rzecz partycypacji społecznej i rewitalizacji w naszym mieście. Chcemy rozwijać dobry klimat w Tarnowie w obszarach: ludzie – dialog i współpraca, zdrowie, rozwój i zaangażowanie, środowisko przyrodnicze i ekologia oraz kultura i nauka.

Partnerem wydarzenia jest Oxygen Forest Poland, który ufundował „tarnowskie” drzewo.

Ze względów sanitarnych w Auli obowiązuje ograniczona liczba miejsc dla widzów, ale konferencja będzie transmitowana on-line na stronie internetowej Uczelni oraz kanale PWSZ w Tarnowie na platformie YouTube.

Program imprezy

• 12:00 – uroczyste posadzenie drzewa tlenowego, wystąpienie Rektor PWSZ w Tarnowie, dr hab. Małgorzaty Kołpy, prof. Uczelni
  • 12:45 – konferencja poświęcona zagadnieniom środowiska przyjaznego dla współczesnego mieszkańca, Aula budynku C

• 12:45 – przywitanie gości i rozpoczęcie konferencji
  • 13:00 – Paulownia – drzewo wielu możliwości (Michał Wyszyński, prezes zarządu Oxygen Forest Poland – BlueTimber SA)
  • 13:20 – Drzewa czyli Biosekwestracja i Gospodarka Obiegu Zamkniętego (Krzysztof Woźniak, Sekretarz Rady Naukowej Polskiego Forum Klimatycznego)
  • 13:40 – O kilku cechach ludzkich, tych wyjątkowych i tych całkiem zwyczajnych – czyli czy wystarczy nam czasu na sadzenie drzew (dr Mariusz Klich, prof. PWSZ, Katedra Ochrony Środowiska PWSZ w Tarnowie)
  • 14:00-14:15 przerwa kawowa
  • 14:20 – Rola nieformalnych terenów zieleni w mieście (Ryszard Nejman, IPH w Tarnowie, SGGW w Warszawie)
  • 14:40 – Rola rzeki w ekosystemie miejskim (Szymon Pitek, Nieformalna Grupa Tarnowska)
  • 15:00 – Rowery przyszłości jako alternatywa w komunikacji miejskiej (Radosław Jaźwiec, Piotr Majcher, twórcy startupu EQHAWK, Edumocni)
  • 15:20 – zakończenie konferencji (dr hab. Rafał Kurczab, Prorektor PWSZ i dr Marzena Bac, Koordynator procesu rewitalizacji w Tarnowie)

Do godz. 16:30 – prezentacja modelu pojazdu CABBIKE przed wejściem do budynku C

Jednocześnie informujemy o kolejnym przedsięwzięciu NGT. Będą nim spotkania-lekcje hydrobiologiczne pod hasłem „Co w wodzie piszczy” adresowane do dzieci szkolnych z klas pierwszych: 15 czerwca 2021 r. (4 tury od godz. 9:00) oraz do rodzin z dziećmi: sobota 19 czerwca od godz. 10.30 do 11.30 oraz 12 do 13 (2 tury).

Kontakt:

dr Marzena Bac