Postanowieniem Premiera Republiki Francuskiej z dnia 1 lutego 2013 r., na wniosek Ministra Edukacji Narodowej, JM Rektor prof. dr hab. Stanisław Komornicki został mianowany Kawalerem Orderu Palm Akademickich. Order został przyznany za zasługi dla kultury francuskiej. Order Palm Akademickich to francuskie odznaczenie ustanowione 4 października 1955 przez premiera Edgara Faure’a na wzór tytułu honorowego nadawanego od 1808 r., wybitnym funkcjonariuszom szkolnictwa francuskiego.

Palmy akademickie, Order Palm Akademickich (fr. L’Ordre des Palmes Académiques) – francuskie odznaczenie ustanowione 4 października 1955 przez premiera Edgara Faure’a na wzór tytułu honorowego nadawanego od 1808 r. (za panowania Napoleona Bonaparte), wybitnym funkcjonariuszom szkolnictwa francuskiego. Jest to najstarsze wyłącznie cywilne francuskie odznaczenie.

Odznaczenie to nobilituje wybranych członków społeczności edukacyjnej, uczących lub nie. Możliwość jego przyznania już w 1866 r. została poszerzona o osoby nie uczące, które wniosły duży wkład w proces edukacji narodowej Francji. Może ono zostać również przyznane obcokrajowcom oraz Francuzom przebywającym za granicą aktywnie uczestniczącym w popularyzacji kultury francuskiej na świecie.

Promocje i nominacje, na mocy dekretu Premiera Francji ogłoszonego na wniosek Ministra Edukacji, mają miejsce dwa razy w roku: 1 stycznia (osoby niepodlegające francuskiemu Ministerstwu Edukacji) i 14 lipca (osoby podlegające temu ministerstwu).