103 zawodników z 24-ech organizacji z Polski południowo-wschodniej wzięło udział w IX Mityngu pływackim osób z niepełną sprawnością zorganizowanym przez Fundację REPI oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie. Rok przygotowań zawodników, trenerów i organizatorów przyniósł wiele przyjemnych, niespodziewanych zdarzeń. Pozostaną one długo w pamięci uczestników Mityngu. Najdłużej wszyscy zapamiętają łzy szczęścia.

Z radością, po raz kolejny, gościmy niepełnosprawnych sportowców w murach PWSZ w Tarnowie – mówi JM Rektor prof. dr hab. inż. Jadwiga Laska. – Zawody pływackie organizowane przez Fundację REPI na stałe wpisały się bowiem do kalendarza najważniejszych imprez sportowych współorganizowanych przez Uczelnię. Możliwość kibicowania i oklaskiwania uczestników tych zawodów to okazja do tego, aby przekonać się, że pokonywanie barier, przełamywanie własnych słabości i ograniczeń oraz toczona w duchu fair play rywalizacja stanowią wielką inspirację dla wszystkich członków społeczności akademickiej.

Rektor Jadwiga Laska cieszy się także z licznego udziału studentów oraz pracowników Uczelni, którzy pomagali w przeprowadzeniu zawodów.

Jesteśmy bardzo wdzięczni współorganizatorom i sponsorom Mityngu – bez nich nie udałoby się czegokolwiek zrobić. Pracownicy Fundacji REPI – Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz pracownicy i studenci PWSZ dają z siebie wszystko, aby przygotować na najwyższym poziomie kolejne zawody. Tak też było tym razem – mówi dr Tomasz E. Wardzała, prezes zarządu Fundacji REPI.Nakład pracy połączony z zasobami PWSZ oraz finansami sponsorów daje efekt taki, że dwa, trzy dni po ogłoszeniu zapisów Listy startowe zostają zamknięte.

– Celem Mityngu jest wzbudzenie zainteresowania podjęciem aktywności fizycznej. Zawody odbywają się w radosnej, rodzinnej i sportowej atmosferze – mówi mgr Marzena Szewczyk, fizjoterapeuta w Fundacji REPI, koordynator organizacji Mityngu. – Udział w Mityngu daje zawodnikom ogromną motywację do dalszych ćwiczeń i przygotowywania się do kolejnych zawodów, daje poczucie siły i kształtuje ich charakter. Podczas zawodów wszyscy uczą się budowania relacji, wymieniają się doświadczeniami i nawiązują nowe znajomości, a czasem nawet przyjaźnie – dodaje.

Istotę aktywności fizycznej podkreśla dr Marta Bibro z Katedry Fizjoterapii PWSZ. Znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia jest powszechnie znane, a w przypadku osób z różnymi formami niepełnosprawności odgrywa szczególną rolę. Szereg badań wskazuje również na pozytywny związek między aktywnością fizyczną a wzrostem samodzielności życiowej i kompetencji społecznych, co w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną jest niezwykle istotne. Naukowiec zaznacza, że – tego typu imprezy sportowe stanowią niepowtarzalną okazję do sprawdzenia samego siebie, walki z własnymi słabościami, często też są zwieńczeniem wielu godzin ciężkiego treningu i rehabilitacji – tłumaczy.

Wszyscy mówią o integracji, współpracy, korzyściach dla każdej osoby bardziej lub mniej zaangażowanej w przygotowania Mityngu. Także udział kibiców jest ważny – dla zawodników i dla samych kibiców.

Jako pracownik dydaktyczny dr M. Bibro zwraca uwagę na fakt, że z imprezy ogromne korzyści wynoszą także fizjoterapeuci, wolontariusze i studenci.Wszyscy możemy uczyć się od uczestników wytrwałości i cierpliwości, wziąć udział w emocjonującym wydarzeniu sportowym i przede wszystkim dobrze się bawić – przekonuje.

Pełne wzruszeń wypowiedzi i zwrócenia uwagi na to co najistotniejsze odkrywamy w rozmowach z najważniejszymi osobami tego dnia. Zawodnicy biorący udział w konkurencji drużynowej – sztafecie – pani Natalia Kościółek, pan Sebastian Kołodziej, pan Dawid Nieć i pan Sławomir Kantor mówią, że czekają na to wydarzenie cały rok. Zaraz po tym, gdy w czasie Mityngu pada „do widzenia” zaczynają się odliczanie do kolejnej jesieni.

Pływanie, sport – oprócz pracy – to jedna z wielu form poprzez którą, wychowujemy osoby z niepełną sprawnością mówi Tomasz E. Wardzała doktor pedagogiki, kierownik Warsztatu terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. – Ruch pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu i dodatnio koreluje z kształtowaniem postaw. Wychowanie przez sport uczy jak mądrze można zagospodarować czas wolny, pokazuje sposoby rekreacji i wypoczynku, daje możliwość oderwania od codziennych trudnych sytuacji. Sport uczy brać odpowiedzialności za siebie i za innych, uczy konsekwencji, budowania odpowiednich relacji, poddawania się wpływom kolegów, trenerów, terapeutów i osób trzecich, z którymi spotykają się na treningach w miejscach użyteczności publicznej – kształtuje to pożądane zachowania zarówno wychowanków jak i osób, z którymi wchodzą w interakcję – uczy odgrywania różnych ról społecznych. Sport uczy pokory, wdraża do szacunku. To wszystko prowadzi do właściwego ukształtowania wychowanków – z właściwymi wzorcem osobowym, eliminacją złych nawyków, nauką higienicznego trybu życia i inspiracją do pozytywnych działań – przekonuje.

Osoby trenujące i biorące udział w zawodach są też wzorem dla koleżanek i kolegów, stają się autorytetami, zyskują uznanie, zaufanie. Znając swoje ograniczenia – zawodnicy i ich koledzy – widzą jak wiele mogą osiągnąć przełamując je. Sport rozwija umysł i ciało.

Najcenniejszy moment w czasie Mityngu to ten, gdy widzimy łzy wzruszenia na twarzach zawodników – wtedy wszyscy zebrani na basenie PWSZ mają łzy w oczach. Wtedy wszyscy wiedzą, że warto podejmować trud organizacji tego wydarzenia.

Po raz pierwszy w trakcie w trakcie mityngu społeczność akademicka oraz zawodnicy i ich opiekunowie mogli skorzystać z obecności ekspertów – pracowników tarnowskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Eksperci ZUSu wyjaśniali zasady przyznawania emerytur, także to, co na nią ma wpływ. Mówili o ułatwieniach dla klientów – elektronicznym ZUSie, a więc PUE, e-ZLA i e-Składce. A co ważne dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów – szczegółowo wyjaśniali i pomagali wypełniać wnioski dotyczące nowych świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (tzw. 500+) oraz o pozostałych świadczeniach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dla osób niezdolnych do pracy.

Organizatorami IX Mityngu pływackiego osób z niepełną sprawnością są:

    • Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji w Tarnowie,

    • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie,

    • Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie,

    • Akademicki Związek Sportowy PWSZ w Tarnowie.

Zawodnicy, którzy zdobyli miejsca na podium

Kategoria kobiet 25 m stylem grzbietowym

  1. Oliwia Szczerba – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 Tarnów

  2. Justyna Waligórska – Sprawni Razem Kraków

  3. Magdalena Kądziołka – DPS Wadowice

Kategoria mężczyzn 25 m stylem grzbietowym

  1. Piotr Kasperczyk – SOSW nr 4 Kraków

  2. Konrad Wałaszek – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 Tarnów

  3. Arkadiusz Paszkowski – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 Tarnów

Kategoria kobiet 50 m stylem dowolnym

  1. Oliwia Szczerba – – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 Tarnów

  2. Justyna Waligórska – Sprawni Razem Kraków

  3. Maria Kalisz – ŚDS al. Pokoju Kraków

Kategoria mężczyzn 50 m stylem dowolnym

  1. Dawid Makówka – Druga Strona Sportu Kraków

  2. Piotr Tuszkiewicz – Tarnów

  3. Arkadiusz Paszkowski – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 w Tarnowie

Kategoria kobiet 25 m stylem dowolnym

  1. Magdalena Kądziołka – DPS Wadowice

  2. Agnieszka Lewandowska – WTZ Radwanowice

  3. Ewelina Leśniak – DPS Wadowice

Kategoria mężczyzn 25 m stylem dowolnym

  1. Dawid Makówka – Druga Strona Sportu Kraków

  2. Krzysztof Bartkowicz – WTZ „Radość” Dębica

Drużynowo – sztafeta 3 x 14 m

  1. Warsztat Terapii Zajęciowej w Korytnikach

  2. Warsztat Terapii Zajęciowej w Radwanowicach

  3. Dzienny Ośrodek Wsparcia – Środowiskowy Dom Samopomocy w Gorlicach

Jubileuszowy Mityng pływacki osób z niepełną sprawnością w 2020 roku. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w organizację tych szczególnie potrzebnych zawodów. Potrzebnych wszystkim.

Wróć do góry