Sukcesem zakończyły się starania władz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie o uruchomienie nowego medycznego kierunku studiów. Ministerstwo Edukacji i Nauki przesłało właśnie do Uczelni pozytywną decyzję w zakresie uruchomienia „licencjackiego” położnictwa realizowanego w trybie stacjonarnym. To oznacza, że wszyscy chętni już niebawem będą mogli aplikować o przyjęcie na ten kierunek. Rekrutacja podstawowa zakończyła się co prawda w miniony piątek, ale aby ułatwić życie wszystkim zainteresowanym, Uczelniana Komisja Rekrutacyjna wydłużyła termin naboru uzupełniającego, który rozpocznie się już 9 sierpnia i potrwa do 17 września. Zmiana terminu naboru dodatkowego dotyczy oczywiście wszystkich kierunków z oferty PWSZ w Tarnowie.

Położnictwo to trzeci medyczny kierunek dostępny w najchętniej wybieranej przez studentów wyższej szkole zawodowej w Polsce. Od wielu lat uczelnia kształci także na kierunkach pielęgniarstwo i fizjoterapia. – Bardzo się cieszę, że ciężka praca specjalnie w tym celu powołanego zespołu została zakończona sukcesem. Jego członkom serdecznie dziękuję, a wszystkich zainteresowanych studiami zapraszam do Tarnowa – mówi Rektor PWSZ, dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni.

Położnictwo to dziedzina medycyny zajmująca się fizjologicznym okresem ciąży, porodem i połogiem. W trakcie studiów można zdobyć wiedzę z zakresu m.in.: medycyny prenatalnej, neonatologii, ginekologii, pielęgniarstwa, a także: promocji zdrowia, profilaktyki, profesjonalnej opieki położniczo-ginekologicznej, monitorowania ciąży prawidłowej, samodzielnego przyjęcia porodu siłami natury oraz wykrywania stanów odbiegających od normy u matki i jej dziecka w okresie ciąży, porodu i połogu – zapowiada dr Barbara Kubik, Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa, która koordynowała prace zespołu przygotowującego Położnictwo.

Studenci poznają ponadto zagadnienia z wielu dziedzin, takich jak, m.in. : biochemia, biofizyka, embriologia, anatomia, podstawy opieki położniczej, organizacja pracy położnej, techniki położnicze i prowadzenie porodu, badania fizykalne, prawo medyczne, choroby wewnętrzne, pediatria, pielęgniarstwo pediatryczne, ginekologia, pielęgniarstwo ginekologiczne, pielęgniarstwo neonatologiczne.

Studenci odbywać będą praktyki na oddziałach patologii ciąży, położniczych, ginekologicznych, pediatrycznych, salach porodowych i innych.

Co niezwykle istotne, absolwentki i absolwenci tego kierunku nie muszą martwić się o pracę. Ta czeka na nich m.in.: na oddziałach położniczych, oddziałach ginekologicznych, oddziałach neonatologicznych, oddziałach patologii ciąży, w gabinetach ginekologicznych, w ośrodkach położniczej opieki domowej czy szkołach rodzenia.

Pełna oferta kierunków dostępnych w PWSZ w Tarnowie TUTAJ.