PRODROBOTO „robocie do rehabilitacji” zbudowanym przez krakowskiego studenta usłyszał już cały świat. Niezwykłe urządzenie zostanie zaprezentowane w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie już najbliższą środę, 2 grudnia. Tego dnia największa uczelnia regionu podpisze porozumienie z firmą Prodromus. Jej głównym celem jest dalsze doskonalenie konstrukcji PRODROBOTA oraz podjęcie prac badawczych zmierzających do oceny wartości terapeutycznej jego wykorzystania w rehabilitacji dzieci.

W 2011 roku, Grzegorz Piątek w ramach pracy dyplomowej zbudował robota do rehabilitacji kończyn dolnych dla bliźniaków z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. Za swoją konstrukcję otrzymał nagrodę Naczelnej Izby Lekarskiej w Krakowie oraz tytuł Filantropa Krakowa A.D. 2012. Pod koniec 2012 został laureatem konkursu PFRON „Otwarte drzwi” (najlepsza praca dyplomowa z dziedziny rehabilitacji) oraz akcji Zwykły Bohater (kategoria Inicjatywa) organizowanej przez bank BPH oraz portal Onet.

PRODROBOT 2Od 2012 roku Grzegorz Piątek i Bartłomiej Wielogórski udoskonalali konstrukcję robota poszerzając jego funkcjonalność oraz wprowadzili zmiany konstrukcyjne umożliwiające zwiększenie przedziału wiekowego przyszłych pacjentów. Obecnie jest on dedykowany dzieciom o maksymalnym wieku do ok. 11-12 lat.

Nad pracami koncepcyjnymi dotyczącymi interdyscyplinarnej wiedzy z pogranicza robotyki i patologii chodu, czuwał dr hab. Wiesław Chwała (Zakład Biomechaniki AWF – Kraków, Instytut Ochrony Zdrowia PWSZ w Tarnowie). Dr Mariusz Pociecha, Dyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia PWSZ w Tarnowie przyznaje, że możliwości trenażera są bardzo duże. – Człowiek – przeciętnie – uczy się chodzić przez pierwszych 15 miesięcy. Uczy się, a potem przez całe życie tę umiejętność doskonali. Czasami dochodzi do tego, że – z powodu choroby, czy urazu – tę umiejętność tracimy. Trenażer pomaga ją odbudować – wyjaśnia dr Pociecha.

Za projekt robota do wspomagania chodu firma PRODROMUS uzyskała pierwszą nagrodę na międzynarodowym VIII Forum Inwestycyjnym w kategorii „Start up Award” w 2015 roku w Tarnowie oraz złoty medal na 23. Międzynarodowych Targach Sprzętu Rehabilitacyjnego REHABILITACJA 2015 w Łodzi.

Aby wspomagać naukowo i promować rozwój urządzenia PRODROBOT, Prodromus sp. z o.o. nawiązuje współpracę z jednostkami naukowymi, mającą na celu dalsze doskonalenie jego konstrukcji oraz podjęcie prac badawczych zmierzających do oceny wartości terapeutycznej wykorzystania trenażera w reedukacji chodu dzieci z różnymi schorzeniami neurologicznymi i po przebytych urazach ortopedycznych.

Tu obejrzysz materiał TVP o PRODROBOCIE.

Prezentacja odbędzie się w środę, 2 grudnia w auli (017, budynek C), początek o godz. 10.

Wróć do góry