Fizjoterapia w dysfunkcjach stopy i stawu skokowo-goleniowego u dorosłych – taki tytuł nosi pierwsza polska publikacja omawiająca metody i techniki fizjoterapeutyczne w leczeniu dysfunkcji ortopedycznych i urazowych stopy i stawu skokowo-goleniowego u dorosłych. Publikacja adresowana jest przede wszystkim do czynnych zawodowo fizjoterapeutów, lekarzy ortopedów i traumatologów, ale może być wykorzystywana w toku nauki przez studentów fizjoterapii i medycyny. Współautorką publikacji jest dr hab. Agnieszka Jankowicz-Szymańska, prof. PWSZ.

Książka przybliża najnowsze metody diagnostyki i leczenia chirurgicznego patologii stopy i stawu skokowo-goleniowego, ale przede wszystkim systematyzują i pokazują możliwości fizjoterapeutyczne, stanowiące podstawę postępowania leczniczego lub będące przygotowaniem do leczenia operacyjnego tych okolic oraz jego uzupełnieniem.

– Niewielka, niepozorna stopa jest podparciem dla całego ciała w pozycji stojącej i w chodzie. Dysfunkcje stopy są powszechne, ale lekceważone przez pacjentów, którzy zgłaszają się do terapeuty dopiero, gdy problem jest zaawansowany, leczenie długotrwałe a nierzadko wymaga interwencji chirurga – wyjaśnia dr hab. Agnieszka Jankowicz-Szymańska, prof. PWSZ.

W naszej książce omówiliśmy najnowsze metody i techniki fizjoterapeutyczne stosowane w leczeniu problemów ortopedycznych stopy i stawu skokowo-goleniowego. Nowością jest zebranie w jednej monografii tak wielu testów klinicznych i kwestionariuszy dotyczących badania stóp, omówienie metod diagnostyki obrazowej i zaprezentowanie możliwości fizjoterapeutycznych, stanowiących podstawę usprawniania lub będących przygotowaniem do leczenia operacyjnego – dodaje prof. Jankowicz-Szymańska.

Wśród autorów książki, obok trzech fizjoterapeutek, znalazł się znakomity chirurg ortopeda. Zdaniem prof. Jankowicz-Szymańskiej taki zespół pozwolił spojrzeć na opisywane problemy z różnych perspektyw. – Praca nad książką była wielką przyjemnością. Mam nadzieję, że efekt spodoba się czytelnikom – kończy wykładowczyni Wydziału Ochrony Zdrowia PWSZ w Tarnowie.

– Niezbędną częścią procesu leczenia jest, zwłaszcza w ortopedii, rehabilitacja. Tym bardziej z wielką satysfakcją przyjąłem opracowanie uzupełniające w tej dziedzinie wiedzę o leczeniu schorzeń stopy i stawu skokowo-goleniowego. Doświadczenie i wiedza autorów dały znakomite rezultaty i podręcznik wnosi wiele w naszą wiedzę i przyczyni się zapewne do poszerzenia umiejętności terapeutycznych – mówi dr hab. n. med. Artur Gądek, Prof. UJ, Kierownik Kliniki Ortopedii i Fizjoterapii UJ CM, cytowany na stronie Wydawnictwa Lekarskiego PZWL.

Fizjoterapia w dysfunkcjach stopy i stawu skokowo-goleniowego u dorosłych

Wydanie: 2020
Autor: Aneta Bac, Jankowicz-Szymańska Agnieszka, Kaczor Sabina, Liszka Henryk
Wydawca: PZWL Wydawnictwo Lekarskie
Data premiery: 20.05.2020

Wróć do góry