Uczniowie dwóch małopolskich szkół w ostatni weekend wzięli udział w naukowych warsztatach które zorganizowała Katedra Elektrotechniki w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II – komponentu zawodowego Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Podczas zajęć uczniowie z Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej i z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. Gen Józefa Kustronia w Nowym Sączu zapoznali się z programowaniem sterowników PLC.

Zajęcia miały na celu pokazanie zastosowania sterownika PLC w aplikacjach automatyki domowej i w liniach produkcyjnych a także sposobu programowania. Uczestnicy zajęć projektowali m.in. centralkę alarmową przy użyciu LOGO! Siemens, przeprowadzili testy jej działania, następnie zajęli się termostatem sterując temperaturą zadanego obiektu, wykorzystywali też  czujnik światła i stosowali go w systemach automatyki budynkowej. Warsztaty przybliżyły także sposób budowania wirtualnych linii przemysłowych przy użyciu dedykowanego środowiska programistycznego.  Pozwoliło to na wykorzystanie wielu wirtualnych obiektów, wyposażonych w czujniki których sygnały były podstawą sterownia całej linii przemysłowej.

Naukowe warsztaty weekendowe stanowią, obok zajęć online i naukowych warsztatów letnich, ofertę programową obszaru zawodowego elektryczno-elektronicznego, który koordynuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie. W projekcie uczestniczy 15 małopolskich szkół, których uczniowie uczestniczą w zajęciach online w dwóch blokach tematycznych: Programowanie mikrokontrolerów Arduino i Programowanie sterowników PLC LOGO! Siemens.

Dwa tygodnie temu swoje umiejętności w zakresie programowania sterowników PLC poszerzyli uczniowie z Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1 im. Powstańców Śląskich w Krakowie i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej.

Gratulujemy uczniom zdobytej wiedzy i umiejętności, zapraszamy do uczestniczenia w innych zajęciach w ramach projektu i kontynuowania edukacji w obszarze elektryczno-elektronicznym na kierunkach inżynierskich Wydziału Politechnicznego PWSZ w Tarnowie.

Wróć do góry