Idea społecznej, oddolnej akcji „Przyłbica w Koronie” jest bardzo prosta. Wykorzystać jak najwięcej drukarek 3D do produkcji elementów ochronnych przyłbic dla personelu medycznego z Tarnowa i okolic. Dysponujący takim sprzętem Wydział Politechniczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie już rozpoczął drukowanie i oczywiście przyłącza się do apelu do wszystkich, którzy posiadają drukarki 3D aby również działali.

– Wraz z pierwszymi przypadkami koronawirusa pojawiły się sygnały o potrzebie doposażenia placówek medycznych w sprzęt ochrony osobistej, w tym przyłbic medycznych, które stanowią zabezpieczenie dla ratownika lub lekarza, a jednocześnie pozwalają na swobodny kontakt z pacjentem – wyjaśnia st. szer. Łukasz Wiśniowski, żołnierz 111 batalionu lekkiej piechoty (111 blp) w Krakowie, lokalny pomysłodawca i koordynator akcji.

Na jego internetowy apel o przyłączenie się do akcji odpowiedziało już wiele firm, instytucji i osób prywatnych. Wszyscy oczywiście działają pro bono. W PWSZ w Tarnowie w akcję drukowania przyłbic włączył się Tomasz Kołacz z Katedry Elektrotechniki Wydziału Politechnicznego. W fazie realizacji jest zakup drukarki dla Wydziału Sztuki, która również posłuży do drukowania elementów przyłbic.

Nasza drukarka pracuje „pełną parą”, do dziś wydrukowaliśmy kilkadziesiąt sztuk potrzebnych części – mówi Tomasz Kołacz.

Dodajmy, że akcja drukowania sprzętu potrzebnego placówkom medycznym została wymyślona w Czechach. Na branżowych blogach i stronach poświęconych drukowi 3D szybko pojawiły się pierwsze wpisy pokazujące, jak w domowych warunkach stworzyć przyłbice, używając do tego drukarek 3D. Również z Czech dotarły pierwsze darmowe projekty, według których można drukować potrzebny sprzęt.

Akcja rośnie błyskawicznie, społeczność liczy ponad tysiąc osób, ponad sto drukuje, korzystając przy tym z około 200 drukarek. Liczba wydrukowanych przyłbic przekroczyła już 2500.

– Ze swej strony chciałbym wyrazić swoje wielkie uznanie dla Pana Łukasza Wiśniowskiego koordynującego akcję „Przyłbica w Koronie”. Chciałbym również podziękować Panu Tomaszowi Kołaczowi, który jako pierwsza osoba z PWSZ w Tarnowie włączył się do tej akcji. Jednocześnie chciałbym zaapelować do wszystkich studentów i pracowników, którzy posiadają drukarki 3D o przyłączenie się do akcji drukowania – mówi dr inż. Robert Wielgat, Prorektor ds. Ogólnych PWSZ w Tarnowie.

Inicjator akcji Łukasz Wiśniowski podkreśla, że jeśli zapotrzebowanie na elementy do przyłbic spadnie, drukarki będą drukować inne bardzo potrzebne części sprzętu, m.in. tzw. „przejściówki” do łączenia respiratorów.

Więcej na temat akcji przeczytać można na Facebooku. Aby dołączyć się do akcji należy najpierw dokonać rejestracji pod TYM LINKIEM.

Osoby, które chciałyby przyłączyć się i pomóc w akcji „Przyłbica w Koronie” proszone są o kontakt z Łukaszem Wiśniowskim pod nr tel. 888 427 327, lub mejlem – lwisniow@gmail.com.

fot. Przyłbica w Koronie

Wróć do góry