Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie jest najchętniej wybieraną uczelnią tego typu w Polsce. Pozycję lidera w zestawieniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego obroniła już czwarty raz z rzędu! Stało się tak dzięki bardzo dobremu naborowi na rok akademicki 2018/2019. Druga w zestawieniu, PWSZ w Białej Podlaskiej przyjęła na studia o ponad 20 procent studentów mniej.

W tym roku akademickim PWSZ w Tarnowie wybrało 1655 osób. Najchętniej wybieranymi kierunkami były: Administracja (330), Pielęgniarstwo (288), Ekonomia (142), Informatyka (122), Filologia angielska (108), Pedagogika (106) i Fizjoterapia (85).

– To wielka radość i potwierdzenie wypracowywanej latami pozycji, jaką tarnowska PWSZ zajmuje obecnie wśród polskich wyższych szkół zawodowych. Cieszy nas niezmiernie to, że młodzi ludzie ufają nam i wiążą z naszą Uczelnią swoją przyszłość. Jestem przekonana, że czas spędzony w murach PWSZ w Tarnowie tylko utwierdzi ich w przekonaniu o słuszności decyzji, którą podjęli w trakcie naboru – mówi Rektor, dr hab. inż Jadwiga Laska, prof. PWSZ.

Dzięki udanemu naborowi, tarnowska Uczelnia przekroczyła w tym roku, po raz pierwszy od kilku lat liczbę czterech tysięcy studentów. Na początku roku akademickiego było ich dokładnie 4187.

PWSZ w Tarnowie intensywnie przygotowuje się do pełnego wdrożenia zapisów nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, czyli tzw. Konstytucji 2.0. – Przed nami wciąż sporo pracy, m.in. nad nowym statutem, czy dostosowaniem regulaminów studiów, pracy i wynagradzania, choć szczerze mówiąc bardzo dużo już zostało zrobione, a Uczelnia była doskonale przygotowana do zmian zaproponowanych przez Ministerstwo, a później przyjętych przez rząd oraz Parlament – wyjaśnia Rektor.

Wracając do efektów tegorocznej rekrutacji, to warto dodać, że ogólnie w Polsce na I rok studiów przyjęto 416 153 osoby, z czego 305 298 na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie oraz 110 855 na studia drugiego stopnia.

Najpopularniejszymi kierunkami były: Informatyka (42759), Zarządzanie (27086), Psychologia (22280), Ekonomia (18773), Prawo (17125), Finanse i rachunkowość (16138), Automatyka i robotyka (15686), Budownictwo (12756), Pedagogika (12190) i Logistyka (11863).

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce ubiegało się o przyjęcie na: Inżynierię farmaceutyczną (18,3), Inżynierię i analizę danych ( 17,8), Chemię i toksykologię sądową (16,9), Technologię chemiczną (16,3), Realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię (15), Kierunki lekarskie (14,1), Zarządzanie inżynierskie (13,3), Noefilologię (13) i Komunikację wizerunkową (11,1).

Informację o wynikach rekrutacji na studia w roku akademickim 2018/2019 opracowano w Departamencie Szkolnictwa Wyższego MNiSW na podstawie danych przekazanych przez uczelnie w sprawozdaniu EN-1 do Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym POL-on.