19 maja 2010 r. podczas Święta Uczelni z okazji 12-lecia powstania nastąpiło uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego rozpoczynające budowę kompleksu dydaktyczno-sportowego Instytutu Ochrony Zdrowia dla potrzeb przyszłej Akademii Tarnowskiej. Mimo deszczowej pogody, w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji i przedsiębiorstw w tym ABM Solid generalnego wykonawcy inwestycji oraz studenci i pracownicy tarnowskiej PWSZ. Poświęcenia aktu dokonał ks. dr Andrzej Jeż Biskup pomocniczy Diecezji Tarnowskiej.

JM Rektor prof. dr hab. Stanisław Komornicki tak mówił o rozpoczynającej się inwestycji: Za nami są długie przygotowania. Przypomnę, że inwestycja, którą rozpoczynamy znalazła się na liście indykatywnej Województwa Małopolskiego już w 2006 roku, razem z pięcioma innymi projektami uczelni wyższych: UJ, AGH i czterech wyższych uczelni zawodowych. Dwie z nich, w Oświęcimiu i Nowym Targu, są już realizowane, nowosądecka, w stosunku do nas jest nieco mniej zaawansowana. Dwa lata temu opracowaliśmy projekt budowlano-wykonawczy, od roku 2007 do 2009 trwały starania by MNiSW przekazało tzw. wkład własny i kiedy to się stało, podpisaliśmy umowę z Marszałkiem Województwa Małopolskiego na wykorzystanie funduszy unijnych. Pozwoliło nam to na początku lutego br. ogłosić przetarg, procedura zakończyła się bez protestów i możemy rozpocząć budowę. Wykonawca, który realizował Centrum Nowoczesnych Technologii jest sprawdzony i myślę, że nie zawiedzie. Lipiec 2012 to data, kiedy powinniśmy odbierać kompleks. Jeżeli plan będzie dobrze realizowany to od maja do listopada będzie sporo czasu by postawić budynek i w zimie kontynuować prace.

Jubileusz 12-lecia został również uświetniony Sesją Naukową. Tradycją stało się, że każdego roku organizuje ją kolejny Instytut. W tym roku wiodącym tematem była matematyka i blok wykładów przygotowany przez Instytut Matematyczno-Przyrodniczy. Sesję Matematyka językiem przyrody prowadził dr hab. Edward Tutaj, prof. PWSZ, który wprowadził słuchaczy w tematykę zaproponowaną przez Instytut. Zgromadzeni wysłuchali trzech niezmiernie ciekawych wystąpień. O Języku matematyki w języku chemii mówił prof. dr hab. Roman Dziembaj. Prof. dr hab. Jan Kozłowski relacjonował Jak matematyka uratowała biologię, a dr hab. Armen Edigarian, prof. PWSZ przedstawił matematykę jako sposób na zarabianie pieniędzy.

Swięcie Uczelni towarzyszyły imprezy dodatkowe – Biblioteka Uczelniane zorganizowała konkurs z nagrodami dla czytelników oraz Wystawę Malarstwa autorstwa Zofii Knapik – pracownika tarnowskiej PWSZ i wystawę tematyczną poświęconą Fryderykowi Chopinowi.

Wstępem do Święta były natomiast Akademickie Mistrzostwa Tarnowa we Wspinaczce Sportowej na Czas, które 18 maja zorganizował Klub Uczelniany AZS PWSZ w Tarnowie na sztucznej ścianie wspinaczkowej Hali TOSiR.

Galeria zdjęć ze Święta Uczelni >>>

Wróć do góry