Tarnowska Akademia Młodych


STUDIOWANIE DLA NAJMŁODSZYCH
Tarnowska Akademia Młodych

Tarnowska Akademia Młodych to oferta edukacyjna dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat, którą Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie realizuje od 2010 r., wzorując się na europejskich uniwersytetach dziecięcych (European Children’s University Network). Naszym celem jest popularyzacja wiedzy i rozbudzenie aktywności poznawczej u dzieci poprzez zabawę (edutainment). Udział w zajęciach jest również pożyteczną formą spędzania wolnego czasu zamiast długotrwałego i często bezcelowego siedzenia przed komputerem lub telewizorem.  Do tej pory w naszych zajęciach wzięło udział ponad 700 dzieci.  Nasze wykłady i warsztaty obejmują różne dziedziny nauki, m.in.: chemię, matematykę, historię, psychologię, przyrodę, anatomię, medycynę, fizykę. Każdy nowy student otrzymuje indeks oraz imienny identyfikator, z których korzysta przez cały okres studiowania. Zajęcia są dostosowane do poziomu i możliwości poznawczych dzieci.
Aby zapisać dziecko do Tarnowskiej Akademii Młodych, rodzic lub opiekun powinien wypełnić formularz elektroniczny, który znajduje się poniżej.
Elektroniczna rejestracja uczestników TAM

Organizacja zajęć

Rok akademicki w Tarnowskiej Akademii Młodych rozpoczyna się od października i kończy w kwietniu / maju. Składa się z dwóch semestrów oddzielonych przerwą międzysemestralną, przypadającą na czas ferii zimowych. Każdy nowy student otrzymuje indeks na cały okres studiowania.
Wykłady odbywają się w soboty do południa, średnio co dwa tygodnie. Czas trwania każdego wykładu – 60 minut.  Po wykładach, studenci którzy zechcą pogłębić swoją wiedzę z danej dziedziny nauki, będą mieli możliwość wzięcia udziału w odpłatnych zajęciach warsztatowych. Czas trwania warsztatu – do 90 minut. Zapisy na warsztaty dokonuje się wyłącznie drogą elektroniczną na adres tam@pwsztar.edu.pl

We wszystkich zajęciach Akademii uczestniczą wyłącznie studenci, bez rodziców i opiekunów. Opiekę nad dziećmi zapewnia Organizator.

Koordynator ds. merytorycznych TAM: dr hab. Edward Tutaj, prof. PWSZ

Koordynator ds. organizacyjnych TAM: mgr Anna Lis, Biuro Rektora

W roku akademickim 2014/2015  serdecznie zapraszamy dzieci do udziału w zajęciach pn. ABECADŁO SZTUKI. To program autorski Pani mgr Katarzyny Górowskiej, która jest historykiem sztuki, pedagogiem i prowadzi zajęcia dla studentów w Instytucie Sztuki PWSZ.

ABECADŁO SZTUKI, to niezwykle ciekawa propozycja dla rodziców, którzy chcą aby ich pociechy od najmłodszych lat miały świadomość otaczającej nas sztuki i potrafiły czerpać radość z obcowania z jej dziełami. W ciągu siedmiu spotkań poznawać będą najważniejsze z nich, m.in. Picasso, Marcela Duchampa, Le Corbusiera, Piotra Breughela, Paolo Ucello, Niki Saint Phalle.

Odpłatność za udział w 7 zajęciach: 130 zł

Koszt jednorazowego udziału: 20 zł / osoba

Ostatecznym potwierdzeniem uczestnictwa dziecka w zajęciach jest dokonanie opłaty.  Opłatę za zajęcia należy dokonać na numer konta:

14 1240 1910 1111 0010 3322 7068

W tytule przelewu proszę podać: imię i nazwisko Dziecka oraz dopisać „zajęcia ABECADŁO”

Szczegółowe informacje pod nr tel. 14 63 16 626 oraz e-mail: tam@pwsztar.edu.pl

Program ABECADŁO SZTUKI:

25 października 2014 r.

Godz. 10.00 – 11.30

Budynek „C” Centrum Nowoczesnych Technologii, sala 06, parter

Tytuł zajęć: Domowy design

Jak zaprojektować i urządzić dom? Na pierwszych zajęciach z cyklu Abecadło Sztuki dzieciaki poznają twórczość wielkiego architekta Le Corbusiera. Spróbują sami stworzyć projekt swojego wymarzonego domu.

22 listopada 2014 r.

Godz. 10.00 – 11.30

Budynek „C” Centrum Nowoczesnych Technologii, sala 06, parter

Tytuł zajęć: Srebrne ludziki Giacomettiego

To będzie niezwykłe spotkanie z wybitnym Artystą i jego twórczością! „Idący człowiek” to rzeźba bardzo symboliczna. Dzieci dowiedzą się z czego została wykonana, co oznacza. Następnie wykonają samodzielnie równie symboliczne dzieło łącząc różne materiały i pomysły.

 13 grudnia 2014 r.

Godz. 10.00 – 11.30

Budynek „C” Centrum Nowoczesnych Technologii, sala 06, parter

Tytuł zajęć: Lokomotywa

Stoi na stacji lokomotywa, ciężka, ogromna i pot z niej spływa… Lokomotywa Juliana Tuwima będzie inspiracja do wykonania wyjątkowej lokomotywy. Wspólnie zaprojektujemy, wytniemy, złożymy i namalujemy tytułowa lokomotywę.

24 stycznia 2015 r.

Godz. 10.00 – 11.30

Budynek „C” Centrum Nowoczesnych Technologii, sala 06, parter

Tytuł zajęć: Piękno prędkości

Czy to prawda, ze samochód wyścigowy jest piękniejszy od Nike z Samotraki? Czy prędkość da się namalować?

14 lutego 2015 r.

Godz. 10.00 – 11.30

Budynek „C” Centrum Nowoczesnych Technologii, sala 06, parter

Tytuł zajęć: Picasso! Kobieta płacze

Kim był Picasso? Czym był kubizm? Czy wiemy dlaczego namalował płaczącą kobietę? Czy łatwo jest namalować emocje? Radość? Smutek? Na te pytania odpowiemy na kolejnym spotkaniu z cyklu Abecadło Sztuki. Będziemy tworzyli portrety pełne różnych emocji.

21 marca 2015 r.

Godz. 10.00 – 11.30

Budynek „C” Centrum Nowoczesnych Technologii, sala 06, parter

Tytuł zajęć: Kto to jest artysta?

Kto to jest artysta? Jaki jest? Co lubi? Czego nie lubi? Czy artystą może być każdy?

25 kwietnia 2015 r.

Godz. 10.00 – 11.30

Budynek „C” Centrum Nowoczesnych Technologii, sala 06, parter

Tytuł zajęć: Zabawy dziecięce Breughela

Dawno temu pewien malarz, który nazywał się Piotr Breughel namalował obraz pt. Zabawy dziecięce. Na obrazie odnajdziemy ulubione zabawy i porozmawiamy o tym jak dziś dzieci się bawią. Spróbujemy skonstruować z pudełek, kartonów wymarzony lunapark.

 

 

 

TO JUŻ BYŁO:

W roku akademickim 2013/2014 zrealizowano następujące zajęcia:

Wykład

Temat  wykładu:  Tajemniczy świat przekąsek

Dokonajmy samodzielnej analizy chemicznej wybranych przekąsek. Poznajmy charakterystyczne reakcje barwne, dzięki którym w laboratoriach wykrywa się właściwości składników mających wpływ na nasze zdrowie. Rozszyfrujmy metodykę pracy naukowca i stwórzmy samodzielnie dokumentację naukowca.

Warsztat

Temat warsztatu: Na zapleczu apteki

Gdy coś nam dolega sięgamy do domowej apteczki. Znajdziemy tam tabletki, syropy i maści. Czym jest maść? Kiedy można ją stosować? Jak się ją wytwarza? A może spróbujcie sami przez chwilę stać się aptekarzami? Zróbmy samodzielnie swoją maść!

Wykład

Temat  wykładu:  Jak byś widział, gdybyś był … czyli świat widziany okiem zwierząt

Człowiek jest istotą nieco samolubną… Stąd jego przekonanie, że postrzeganie świata w taki sposób jak go widzi to jedyny słuszny obraz. A gdybyśmy się tak zastanowili jak widzą inne gatunki? Może to zmieni Wasze spojrzenie na świat….

Warsztat

Temat warsztatu: Spółdzielnia mieszkaniowa „BAKTERYJNY ZAKĄTEK”

 „Bakterie są wszędzie!” – słyszymy wielokrotnie mając wątpliwości co do miejsca występowania tych drobnoustrojów. Niezwykłe właściwości jakie posiadają pozwoliły im opanować nawet najbardziej niezwykłe miejsca na Ziemi i nie tylko…Poznajmy te właściwości. Zobaczmy mieszkania bakterii. Czujcie się zaproszeni!

Temat wykładu i warsztatu:  Mniej cukru – poczuj smak

Czy wiesz ile jest łyżeczek cukru w Twoim ulubionym napoju gazowanym? Dlaczego warto mniej słodzić? Jak łatwo przygotować z rodzicami słodkie dania bez dodatku cukru?  Jak można pomóc koledze z klasy, który jest chory na cukrzycę? Praktyczne wskazówki i słodkie eksperymenty.

Na „zdrowe spotkanie” z Michałem Głodem – założycielem Tarnowskiego Klubu Diabetyków, który będąc nastolatkiem zachorował na cukrzycę – zaprasza Stowarzyszenie Medycyna Polska przy współpracy z CenterMed.

Wykład

Temat wykładu:  Pies w Polsce

Pies jest najpopularniejszym zwierzęciem domowym w Polsce. Ze względu na wspólne aktywności traktujemy psa jak członka rodziny, uwzględniając go w aktywnościach społecznych, sportowych, uroczystościach rodzinnych. Podczas  wykładu wspólnie podejmiemy dyskusję nad plusami i minusami dzielenia ludzi z psami wspólnej przestrzeni miejskiej.

Warsztat

Temat warsztatu: Z psem po zdrowie

Posiadanie psa w domu nie polega tylko na zaspokojeniu potrzeby towarzysza i kompana spacerów, ale może mieć decydujący wpływ na zdrowie, rozwój fizyczny i społeczny. Podczas warsztatów poznamy dogfrisbee, rally obedience, agility, uczestnicy będą mieli możliwość wspólnie z psem terapeutycznym spróbować swych sił w tych dziedzinach sportów kynologicznych.

Wykład

Temat wykładu:  Przedsiębiorczość kluczem do sukcesu

Dlaczego warto być przedsiębiorczym i dlaczego już dzieci powinny o tym myśleć ? Czy bycie przedsiębiorczym zawsze wiąże się z posiadaniem własnej firmy? Okazuje się, że przedsiębiorczość przydaje się nie tylko w biznesie. Dzięki niej możemy poznać świat i spełnić swoje marzenia… Sprawdźmy!

Warsztat

Temat warsztatu:  Młody inwestor

Podczas warsztatu na przykładzie gry dowiemy się co to takiego ryzyko inwestycyjne i na czym polega sztuka podejmowania decyzji. Czy lepiej oszczędzać czy może inwestować? Poznamy „wielką siłę”, która drzemie w procencie składanym oraz zasady rządzące rynkiem.

Wykład

Temat wykładu:  Historia Miasta Tarnowa

Na wykładzie poznamy historię naszego Miasta od XIV do XIX wieku. Dowiemy się którędy przebiegała linia obronna miasta, jak zmieniał się rynek, ratusz, kim byli pierwsi władcy i jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście.

Warsztat

Temat warsztatu:  Spacer ulicami Starego Miasta

Podczas warsztatu – na planie Miasta Tarnowa będziemy dopasowywać nazwy i opisy najważniejszych budynków, zabytków, ulic, namalujemy pierwszy herb tarnowski i rozwiążemy krzyżówkę.

Wykład

Temat wykładu:  Zdarzył się wypadek! Potrzebna pomoc !

Boimy się ratować ludzkie życie, bo paraliżuje nas strach i czujemy się niekompetentni. Nie musi tak być! To w jaki sposób reagujemy w sytuacjach krytycznych zależy od naszego przygotowania, posiadanych umiejętności, które niejednokrotnie, w chwilach zagrożenia mogą uratować komuś życie. Wypadek to sytuacja nagła, na którą nie ma recepty, ale można poznać procedury dotyczące udzielania pomocy. Najczęściej wypadki zdarzają się w domu i szkole. Jak się nie bać i poradzić sobie lub innym w takich sytuacjach? Być może ktoś z was był już świadkiem jakiegoś wypadku. Czy widzieliście „na żywo” jak wygląda atak padaczki, krwotok z nosa lub złamana ręka? Czy wiecie jak pomóc? Najważniejsze to się nie bać.

Warsztat

Temat warsztatu:  Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Na warsztatach nauczymy się zakładać opatrunek, wykonywać sztuczne oddychanie i masaż serca. Dowiemy się jak działa defibrylator, kiedy się go używa i jak wezwać fachową pomoc? Podczas zajęć będziemy ćwiczyć z wykorzystaniem fantomów.

 Wykład

 Temat wykładu:  Dlaczego psi nos jest mokry?

Bez „mokrego psa” węch najlepszego przyjaciela człowieka nie byłby tak doskonały. Podczas zajęć słuchacze poznają sposoby zmysłowego postrzegania świata przez psy i dowiedzą się jak człowiek wykorzystuje te niezwykłe umiejętności m.in.: w pracy policji, w ratownictwie
i  w medycynie.

Warsztat

Temat warsztatu:  Psi detektyw

Na zajęciach ułożymy ścieżkę zapachową dla psa i zaobserwujemy jak zachowuje się zapach w zależności od warunków atmosferycznych. Wyszkolony pies terapeutyczny odnajdzie zagubione klucze i telefon komórkowy.

Wykład

 Temat wykładu: Dieta-cud naszych przodków 

Podczas zajęć dowiemy się jaki wpływ na nasz organizm mają posiłki i aktywność fizyczna oraz jak to wyglądało u przodków współczesnego człowieka. Dlaczego nasi przodkowie byli szczupli? Nauczymy się również sprawdzać normy wzrostu i wagi. Sprawdzimy jak spala się pokarm.

Warsztat

Temat warsztatu: Kwas czy zasada? Tajniki chemii 

Na zajęciach dowiemy się czym są kwasy i zasady. Jak rozpoznać czy produkt ma odczyn kwasowy czy zasadowy? Co nazywamy wskaźnikami chemicznymi? Czy w naszej kuchni lub łazience znajdziemy kwasy i zasady?

Wykład

Temat wykładu: Ciężki żywot klimatu… 

Uwaga! Nasza atmosfera ma nie lada problem! Klimat niebezpiecznie się zmienia! Czy ktoś wie co jest tego przyczyną? I co najważniejsze, czy my – Ziemianie – przetrwamy? Wybierzmy się wspólnie na wycieczkę w atmosferę i spróbujmy odpowiedzieć sobie na te pytania.

Warsztat

Temat warsztatu: POGROMCY BRUDU – odkrywamy tajemnice mydła 

Na zajęciach zastanowimy się czym są środki służące usuwaniu brudu? Jakie to cząsteczki? Dlaczego tak łatwo pozbywają się zanieczyszczeń, z którymi nie może poradzić sobie zwykła woda? Sprawdźmy to – DOŚWIADCZALNIE!

Wykład

Temat wykładu: Nasz ludzki mikrokosmos

Człowiek nie jest fizjologiczną wyspą. W ciągu ostatnich lat naukowcy dowiedli, że wcale nie jesteśmy tak samodzielni jak nam się wydaje! My to nie do końca tylko człowiek. My to człowiek i biliony drobnoustrojów, „pasażerów na gapę”. Nie jest to jednak związek nieudany; co dziwniejsze całkiem dobrze nam ze sobą. Tworzymy całkiem zgrany zespół organizmów niosących sobie wzajemną pomoc. Przekonajcie się sami kto w nas tak naprawdę siedzi…

Warsztat

Temat warsztatu: „KRYMINALNI” detektyw na miejscu przestępstwa

Zapraszamy Was tym razem DO GRY DETEKTYWISTYCZNEJ. Samodzielnie poszukamy sprawcy przestępstwa! Dowiecie się jak wygląda praca kryminologa. Jak właściwie zbierać ślady? Czym jest genetyczny odcisk palca i jak wykorzystać w tym celu cząsteczki DNA?

Wykład

Temat wykładu: Czy możliwe jest posprzątanie świata? 

Celem zajęć będzie zwrócenie uwagi młodych ludzi na poczucie ich osobistej odpowiedzialności za środowisko oraz skalę problemu nadmiernej ilości odpadów i problemów w ich zagospodarowaniu. Słuchacze dowiedzą się o zagrożeniach związanych z odpadami powstającymi w gospodarstwie domowym, kto odpowiada za wzrost ilości odpadów, jakie zakupy są przyjazne dla środowiska oraz czy warto segregować i recyrkulować odpady (analiza za i przeciw).

Warsztat

Temat warsztatu: Dobre rady na odpady 

Zajęcia mają na celu promowanie takich postaw i praktyk, które zapewniają efektywne użytkowanie dóbr oraz ograniczają ilość powstających odpadów. W czasie warsztatów odkryjemy jakie codzienne przedmioty i przydatne urządzenia wykonuje się w ramach recyklingu. Spróbujemy zbudować coś przydatnego z użyciem plastiku, papierów etc. z recyklingu.

Wykład

Temat wykładu: Zabawy z elektrycznością 

W trakcie zajęć wyjaśnimy co to jest elektryczność,  gdzie znajduje się jej źródło oraz na czym polega elektryczność statyczna i w jaki magiczny sposób możemy sami ją wyprodukować. Dowiemy się po czym poznać, że w jakimś miejscu działają siły magnetyczne, a za pomocą doświadczenia zwizualizujemy linie pola magnetycznego.

Warsztat

Temat warsztatu: Warsztaty dla młodych inżynierów elektryków 

Uczestnicy warsztatów będą eksperymentować z prawami natury i nauki. Podczas przeprowadzanych doświadczeń zobaczą jak działa m.in. elektryczność statyczna, siła magnetyczna i prądy wirowe (prądy Foucaulta).

Wykład

Temat wykładu: Krótka historia pieniądza – czyli jak kupić psa za dwa koty 

Podczas wykładu słuchacze zapoznają się z pojęciem pieniądza, z jego rodzajami, historią oraz jakie funkcje spełnia obecnie ten środek płatniczy. Cofniemy się w czasie do fascynujących początków walut i burzliwej ich historii. Dzięki temu dowiemy się w jaki sposób dokonywano transakcji za czasów np. Mieszka I. Dodatkowo podczas zajęć będą omówione zabezpieczenia pieniądza przed fałszowaniem na przykładach walut złotego, euro, dolara.

Warsztat

Temat warsztatu: Magia reklamy – czyli jak wygląd opakowania kusi i zachęca do zakupu 

Podczas warsztatów uczestnicy w sposób praktyczny poznają zasady tworzenia opakowań produktów, a następnie sami przy wykorzystaniu różnych technik zaprojektują własne opakowanie/pudełko wybranego produktu zgodnie z zasadami marketingu.

Zajęcia teoretyczno – warsztatowe

Temat zajęć: Nowa psychologia dla dzieci 

Zajęcia, których celem jest rozwinięcie praktycznych umiejętności niezbędnych dla poznania siebie, własnej świadomości i intuicji, pokonywania trudności (w szkole, domu, kontaktach z rówieśnikami), kierowania swoim umysłem i emocjami, współdziałania i bycia z innymi bez rywalizacji oraz odkrywania własnego sposobu uczenia się i działania.

Archiwum zajęć Tarnowskiej Akademii Młodych w roku akademickim 2012/2013

Galeria zdjęć z zajęć Tarnowskiej Akademii Młodych

 

 

 

  • Udostępnij:
  • Facebook, dodaj do
  • Share on Google+
  • Twitter, dodaj do