Tarnowskie Piątki Matematyczne 2018/2019

Spotkania w roku akademickim 2018/2019:

piątek 5 października 2018 r.
Edward TutajRóżne ciekawostki dotyczące trójkątów
Temat skierowany o licealitów i gimnazjalistów zawierać będzie opowieść o takich, dość już starych twierdzeniach jak okrąg 9-ciu punktów, trójkąt spodkowy, punkt Torricellego, tw. Morleya itp. Pojawią się znane nazwiska, spotkamy się więc też z historią nauki.

 

piątek 9 listopada 2018 r.
Jerzy Szczepański,  Złota konstrukcja dwudziestościanu
Przypomnimy konstrukcję dwudziestościanu foremnego za pomocą trzech prostopadłych prostokątów o złotej proporcji podaną ponad 500 lat temu przez włoskiego franciszkanina Lukę Paciolego i pokażemy jak wykorzystać ją do wyznaczenia związków miarowych w dwudziestościanie foremnym i dwunastościanie foremnym.

piątek 7 grudnia 2018 r.
Dominik Burek, Punkty izogonalnie sprzężone 
Co łączy ortocentrum i środek okręgu opisanego? Są izogonalnie sprzężone! Opowiemy o tych szczególnych parach punktów w trójkącie i ich własnościach.

 

 

piątek 1 lutego 2019 r.
Leszek Gasiński, Czy można usłyszeć kształt bębna ?
Na wykładzie zapoznamy się z pewnym równaniem matematycznym opisującym ruch bębna, a co za tym idzie dźwięk jaki wydaje bęben. Zastanowimy się nad pytaniem jak się ma kształt bębna do wydawanego przez niego dźwięku. W końcu dowiemy się, czy słysząc dźwięk bębna, można odgadnąć jego kształt.

 

piątek 1 marca 2019 r.
Anna Szczepanek, Twierdzenie o kojarzeniu małżeństw
Wykład będzie dotyczył dwóch zagadnień, które można zobrazować jako kojarzenie małżeństw. Omówimy twierdzenie Halla, podające warunek konieczny i wystarczający istnienia pełnego skojarzenia w grafie dwudzielnym, oraz poznamy pojęcie skojarzenia stabilnego wraz z algorytmem Gale’a – Shapleya , który pozwala znaleźć takie skojarzenie. Zobaczymy także faktyczne zastosowanie tego algorytmu w systemie rekrutacji na staże medyczne w USA. Za pomocą tesseraktu wyruszymy w międzywymiarową podróż. Nauczymy się robić dobre zdjęcia, czyli opowiemy sobie, jak powinno się patrzeć na obiekty, z którymi się zetkniemy. Na koniec postaramy się wrócić do trzeciego wymiaru 🙂

  • Udostępnij:
  • Facebook, dodaj do
  • Share on Google+
  • Twitter, dodaj do