Tarnowskie Piątki Matematyczne 2019/2020

Spotkania w roku akademickim 2019/2020:

piątek 4 października 2019 r.
Jerzy Szczepański, Liczba Π
Przedstawimy podstawowe własności liczby π. Wyjaśnimy, dlaczego nie da się skonstruować za pomocą cyrkla i linijki koła o polu jednostkowym, ani okręgu o jednostkowej długości, gdy dany jest odcinek o długości 1. Wskażemy szereg zależności, w których występuje liczba pi. Pokażemy, skąd bierze się związek pięciu podstawowych stałych matematycznych w jednym wzorze: eπi+1=0, uważanym przez wielu za najpiękniejszy wzór w matematyce..

 

piątek 8 listopada 2019 r.
Edward Tutaj, Twierdzenie Eulera- Kartezjusza o wielościanach
Przedstawione zostanie sformułowanie i dowód twierdzenia o charakterystyce Eulera z „wkładkami” historycznymi. Dowód, oczywiście nie ze wszystkimi wymaganiami dotyczącymi ścisłości, ale poglądowy i jasny zostanie tak przedstawiony, by był zrozumiały dla uczniów starszych klas szkół podstawowych. A znajdzie się coś ciekawego i dla licealistów.

 

 

piątek 6 grudnia 2019 r.
Barbara Wojnicka, Ukryta moc wykresów, czyli o prezentacji danych statystycznych słów kilka.
Czy mają rację ci, którzy twierdzą, że są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, wierutne kłamstwa i statystyka? Podczas wykładu będziemy wspólnie poszukiwać odpowiedzi na to pytanie analizując różne przykłady wizualizacji danych.

 

piątek 10 stycznia 2020 r.
Paweł Ozorka , Matematyczne gry.
W trakcie wykładu przedstawione zostaną
różne zastosowania matematyki w procesie tworzenia gier komputerowych, a w szczególności grafiki trójwymiarowej.

 

 

piątek 14 lutego 2020 r.
Halszka Tutaj-Gasińska, Jak posadzić drzewa w sadzie
Postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jak posadzić drzewa, by otrzymać jak najwięcej rzędów po trzy drzewa w każdym? Ta „zagadka na zimowe wieczory” została zadana około 200 lat temu, ale ciągle nie ma pełnej odpowiedzi. Zastanowimy się też nad sadzeniem drzew tak, by otrzymać jak najwięcej rzędów po cztery, pięć i więcej drzew w każdym, oraz nad pytaniem czy można posadzić sad tak, by nie było żadnego rzędu mającego tylko dwa drzewa.

Wykład może zostać zaproponowany w dwóch wersjach: bardziej przystępnej dla uczniów szkoły podstawowej lub w bardziej zaawansowanej dla uczniów szkół średnich.

 

piątek 6 marca 2020 r.
Leszek Gasiński, Czy można usłyszeć kształt bębna ?
Na wykładzie zapoznamy się z pewnym równaniem matematycznym opisującym ruch bębna, a co za tym idzie dźwięk jaki wydaje bęben. Zastanowimy się nad pytaniem jak się ma kształt bębna do wydawanego przez niego dźwięku. W końcu dowiemy się, czy słysząc dźwięk bębna, można odgadnąć jego kształt.

 

TARNOWSKI TURNIEJ MATEMATYCZNY

>>Tarnowskie  Piątki Matematyczne w roku akademickim 2018/2019 

>> Tarnowskie  Piątki Matematyczne w roku akademickim 2017/2018

>> Tarnowskie  Piątki Matematyczne w roku akademickim 2016/2017

>> Tarnowskie  Piątki Matematyczne w 2015 roku

Tarnowskie  Piątki Matematyczne w 2014 roku

Tarnowskie  Piątki  Matematyczne w 2013 roku

>> Tarnowskie  Piątki Matematyczne w 2012 roku

  • Udostępnij:
  • Facebook, dodaj do
  • Share on Google+
  • Twitter, dodaj do