Zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych

TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE 2021/2022

Zapraszamy uczniów liceów i techników oraz uczniów klas 7-8 szkół podstawowych do wzięcia udziału w jedenastej edycji wykładów popularno-naukowych o chemii, która rozpocznie się w październiku 2021 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Spotkania adresowane są do całych klas pod opieką nauczyciela. Opiekun grupy uczniów proszony jest o wcześniejszą rezerwację miejsc w Uczelnianym Centrum Edukacji Ustawicznej przy PWSZ w Tarnowie (tel. 14 63 16 568) najpóźniej do środy poprzedzającej wybrany wykład.

Rezerwacja miejsc na wykłady XI edycji rozpocznie się 6 września 2021 r.

Wykłady w PWSZ odbędą się pod warunkiem, że będzie to dla Uczestników bezpieczne, decydują względy epidemiczne.

Tarnowskie Piątki Chemiczne:

piątek 15 października 2021 r., godz. 10.00
dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych
dr Małgorzata Martowicz, „Recykling – chemia dla ekologii.”
Czym jest i na czym polega recykling? W jakim celu jest stosowany? Czy wszystkie surowce nadają się do przetworzenia? O czym mówi związana z recyklingiem zasada 3R? Jak chemia może pomóc „posprzątać” świat i co robi się z odpadów w procesie recyklingu? Podczas spotkania spróbujemy odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące jednej z metod ochrony środowiska naturalnego oraz pokazać jak ogromny i pozytywny jest w tym udział chemii.

piątek 19 listopada 2021 r., godz. 10.00
dla uczniów liceów i techników
dr Krzysztof Kleszcz, „Czy trzeba się bać radioaktywności?”
Radioaktywność jest naturalnym elementem środowiska, chociaż niekiedy budzi obawy
i zwykle kojarzy się negatywnie. Jednak radioaktywność to nie tylko wypadek
w Czarnobylu i bomby atomowe – to także medycyna i liczne zastosowania w przemyśle
i technice. Kiedy odkryto zjawisko radioaktywności? Jakie zastosowania pojawiły się dla tego zjawiska? Co ma wspólnego z radioaktywnością urządzenie do dopasowania butów? Podczas wykładu będzie można posłuchać o licznych pomysłach dotyczących zastosowania radioaktywności, niektóre wzbudzają uśmiech, inne zaś mrożą krew w żyłach.

piątek 10 grudnia 2021 r., godz. 10.00 
dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych
dr inż. Piotr Niemiec, Od starożytności po współczesność – koncepcje budowy atomu”
Podczas wykładu będzie można posłuchać jak zmieniały się poglądy dotyczące struktury atomu. Podróż rozpocznie się w starożytnych Indiach oraz Grecji (Puran, teoria schematonów Leukipposa, pełni oraz próżni Demokryta, brył Platona) przechodząc przez średniowiecze dotrzemy do Europy i terenów Bliskiego Wschodu (poglądy Gassendiego, Boyla, Newtona, Boskowica czy Daltona). Poznamy również koncepcje budowy atomu które pojawiły się na początku XX wieku (model ciastka z rodzynkami Kelvina-Thomsona, model planetarny Rutherforda,  model atomu Bohra, model sześcianu Lewisa) aż do mechaniki falowej Schrödingera.

piątek 11 luty 2022 r., godz. 10.00;
dla uczniów liceów i techników
dr hab. Rafał Kurczab, Mikroskopia krioelektronowa cryo-EM – jak zobaczyć wirusa?”
Obecnie istnieje wiele metod obrazowania świata makromolekuł w rozdzielczości atomowej, ale tylko jedna z nich doskonale sprawdza się w „szpiegowaniu” np. wirusów w ich naturalnym stanie z niespotykaną dotąd rozdzielczością sięgającą pojedynczych atomów. Podczas wykładu wyjaśnimy czym jest mikroskopia krioelektronowa (cryo-EM). Odpowiemy na pytanie kto otrzymał nagrodę Nobla za jej opracowanie oraz jakie informacje uzyskano badają wirus  SARS-Cov-2 tą techniką.

piątek 11 marzec 2022 r., godz. 10.00;
dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych
dr Agata Lada, „Kosmetyki upiększające dawniej i dziś.”
Szminka sprzed 70 000 lat, odkryta w jaskini Blombos w południowej Afryce, kosmetyki upiększające stosowane już w starożytności, tajemnice urody Królowej Kleopatry – o takich i wielu innych ciekawostkach będzie można posłuchać podczas wykładu. Czym malowały usta damy angielskiego dworu? Kiedy i gdzie narodziła się współczesna szminka i dlaczego jest czerwona? Jaki skład miał puder produkowany w pierwszej manufakturze? Dlaczego puder pozostaje długo na policzkach i czy zawiera mąkę? Czy czarny tusz do rzęs jest czarny, ponieważ zawiera węgiel? To wciąż nie koniec pytań, na które udzielimy odpowiedzi…

 

 

  • Udostępnij:
  • Facebook, dodaj do
  • Share on Google+
  • Twitter, dodaj do