W dzień przyjazdu studenci zwiedzili północną część Białowieskiego Parku Narodowego. Spacerując „Wilczym Szlakiem” przez teren Obrębu Ochronnego Rezerwatu zobaczyli jak wyglądają bory bagienne, dużych rozmiarów głazy narzutowe, będące pomnikami przyrody, malownicze łąki nad rzeką Narewką oraz białowieski grąd z potężnymi dębami. Zwiedzili wystawę Muzeum Przyrodniczo-Leśnego przedstawiającą fragmenty ekosystemów występujących w Puszczy Białowieskiej oraz mieli okazję obejrzeć jedną z największych kolekcji ssaków na świecie. Wysłuchali także wykładu Dyrektora Instytutu prof. Rafała Kowalczyka pt. „Koncepcja gatunku uchodźcy”.

W drugi dzień wyruszyli dalej na północ aby zobaczyć tak zwaną polską Amazonkę – rzekę Biebrzę w Biebrzańskim Parku Narodowym. Z kilku wież widokowych podziwiali rozlewiska tej rzeki, nasłuchując oraz wypatrując przy tym różnych gatunków ptaków wodnych. Głównym punktem tego dnia był jednak spływ kajakowy, który dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń. Podczas spływu mieli okazję zobaczyć  żurawie, czaple, bociany czarne, a na sam koniec trasy parę łosi przy brzegu rzeki, co było dla nich wielkim zaskoczeniem.

Trzeciego dnia o świcie udali się do Rezerwatu Ścisłego, czyli serca Puszczy Białowieskiej, najmniej zmienionej części przez działalność człowieka. Przewodnicy oprowadzali ich po naturalnym lesie, który kiedyś pokrywał nizinną Europę, opisując spontanicznie zachodzące w nim zmiany nadające mu niepowtarzalny charakter i ukazujący potęgę natury. Niestety nie mieli tyle szczęścia żeby zobaczyć żubry w Puszczy, dlatego po zwiedzaniu wstąpili do Rezerwatu Pokazowego Żubrów w Hajnówce.  W rezerwacie zobaczyli wszystkie gatunki zwierząt kopytnych żyjących w Puszczy oraz duże drapieżniki, żubry i żubronie. W drodze powrotnej zrobili sobie mały przystanek w pięknym Sandomierzu.

Wróć do góry