11 marca gościliśmy w murach naszej Uczelni Konsula Generalnego Republik Słowackiej Tomáša Kašaja. Podczas wizyty spotkał się z JM Rektor PWSZ w Tarnowie dr hab. Małgorzatą Kołpą, prof. Uczelni i ks. dr. hab. Bogdanem Węgrzynem, prof. Uczelni.

Celem roboczego spotkania  z przedstawicielami słowackiej dyplomacji było nakreślenie ram możliwej współpracy PWSZ w Tarnowie z ośrodkami akademickimi zza naszej południowej granicy – Uniwersytetem w Bratysławie i Uniwersytetem w Koszycach.  Tworzenie procedur dwustronnych umów wymiany studentów w ramach programu Erasmus+ stanowiło jeden z głównych podejmowanych tematów. Podczas spotkania omówiono także kwestie związane z prowadzeniem tzw. wspólnych studiów, czyli organizacji kształcenia odbywającego się na różnych uczelniach w ramach jednego kierunku.

Współpraca ze słowackimi uczelniami może przynieść korzyści także pracownikom naukowym, którzy będą mogli prowadzić badania wspólnie ze słowackimi uczonymi oraz publikować artykuły swojego autorstwa w wysoko punktowanych czasopismach naukowych wydawanych przez słowackie ośrodki.

Przede wszystkim jednak wspólnie podejmowane inicjatywy pozwolą ułatwić studiowanie polskim i słowackim żakom, którzy chcieliby podjąć naukę za granicą, oraz zwiększyć ich mobilność na europejskim rynku pracy.

Już niebawem będziemy mogli przedstawić szczegółowe rozwiązania dotyczące współpracy ze słowackimi uczelniami.