Ostatnie tygodnie obfitowały w spektakularne sukcesy sportowców KU AZS PWSZ Tarnów. Z trzech kolejnych finałów Akademickich Mistrzostw Polski – we wspinaczce sportowej, pływaniu oraz piłce nożnej kobiet wrócili bez medali, ale zdobyli kolejne punkty do klasyfikacji generalnej AMP. To oznacza realną szansę na drugą z rzędu obronę tytułu najlepszego Klubu Uczelnianego AZS wśród wszystkich polskich PWSZ.

Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili wspinacze. W Gliwicach odbył się prawdziwy wspinaczkowy maraton, czyli AMP w boulderingu, wspinaczce na trudność i wspinaczce na czas.

Nasza reprezentacja wystąpiła w składzie: Mikołaj Kaczecki, Oliwer Kucharzyk, Oliwia Maciaszek, Wojciech Nowak, Filip Pociecha, Bartosz Polczyk, Joanna Sikora, Tomasz Sordyl, Wojciech Wątroba, Anita Zych, Janusz Zychal. W zawodach wystartował także trener ekipy, Marcin Bibro.

W klasyfikacji generalnej kobiety zajęły 17. miejsce (na 26 drużyn), a mężczyźni skończyli rywalizację na miejscu 13. (na 25 drużyn).

Indywidualnie najlepszy na czas byli: Tomasz Sordyl (9. miejsce) i Filip Pociecha (16.) Obaj awansowali do finału rywalizacji na czas.

– W tym roku wracamy bez medalu, ale taki jest sport. Do finału czasówek awansowali Tomek i Filip, ale niestety nie zdołali się przebić do kolejnych rund fazy pucharowej. Punktowaliśmy jednak we wszystkich konkurencjach, dzięki czemu w klasyfikacji generalnej uplasowaliśmy się całkiem wysoko, a tym samym przywieźliśmy sporo punktów do klasyfikacji końcowej AMP – relacjonuje trener Marcin Bibro.

W Lublinie odbyły się z kolei finały AMP w pływaniu.

Reprezentacja wystartowała w składzie: Dominika Bałła, Oliwia Jachym, Anna Kaczówka, Konrad Korus, Michał Patrzałek, Karolina Schab, Krzysztof Skała, Adrian Szwed, Aleksandra Wałaszek, Jakub Wenc, trener: Patryk Orwat.

Kobiety zajęły w „generalce” 32., a mężczyźni 33. miejsce. Co ważne, pływacy także dołożyli kilka punktów do klasyfikacji generalnej AMP.

W tym samym czasie w finale AMP w Szczecinie wystąpiły nasze piłkarki. Historyczny start zakończyły bez medalu, ale piąte miejsce w Polsce to powód do olbrzymiej radości.

Panie pięknie zaczęły, pokonując w rozgrywkach grupowych obrończynie tytułu UAM Poznań 2:0, potem rozgromiły AGH Kraków 9:1 i UM Lublin 9:0.

Zajęcie pierwszego miejsca w grupie oznaczało, że w ćwierćfinale trafiły na AWF Katowice. Przegrana 1:3 w tym spotkaniu oznaczała odpadnięcie z walki o medale. Ostatecznie panie zajęły piąte miejsce, pokonując (po serii rzutów karnych) US Szczecin 2:2 (k. 3:2).

Na pocieszenie tarnowiankom zostało wyróżnienie indywidualne dla najlepszej snajperki finałów. Otrzymała je Agnieszka Derus, która w Szczecinie zdobyła aż 11 bramek.

Reprezentacja wystąpiła w składzie: Katarzyna Białoszewska, Aleksandra Chrabąszcz, Gabriela Czabańska, Agnieszka Derus, Dominika Drąg, Gabriela Gębica, Aleksandra Hynek, Joanna Jajeśnica, Anna Kaczówka, Klaudia Skrzyniarz, Monika Stokłosa, Katarzyna Trytek, Paulina Wałaszek, Aleksandra Zegarlicka.

– Wracamy z olbrzymim niedosytem, ponieważ, nie ma co ukrywać, liczyliśmy na medal. Rozgrywki grupowe dziewczęta zakończyły na pierwszym miejscu, podbudowane zwycięstwem nad obrończyniami tytułu. Niestety, w ćwierćfinale po dwóch prostych błędach przegraliśmy z AWF Katowice i strefa medalowa pozostała poza naszym zasięgiem – podsumowuje trener Krzysztof Tomalski.